Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pomysł Cezara na poprawę uzbrojenia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski legionista z dodatkową ochroną
Rzymski legionista z dodatkową ochroną | Zdjęcie: Pablo Outeiral / Desperta Ferro

W czasie wojny domowej (49-45 p.n.e.) żołnierze Juliusza Cezara znajdowali się regularnie pod gradem pocisków wyrzucanych i wystrzeliwanych przez stronę republikańską. Cezar postanowił ulepszyć uzbrojenie swoich legionistów.

W czasie bitwy pod Dyrrachium, dnia 10 lipca 48 p.n.e., zarówno Cezar jak i Pompejusz utworzyli długie na kilometry zasieki. Armia optymatów przewyższała liczebnie wojska Cezara, którego żołnierze znajdowali się pod silnym ostrzałem. Po ataku sił Pompejusza, w jednym z fortów znaleziono około 30.000 strzał. Z kolei słynny centurion Cezara – Marcus Cassius Scaeva – po utrzymaniu jednego z fortów w swojej tarczy miał mieć 120 dziur od strzał. Cezar w zamian za jego heroizm przyznał mu 200 tysięcy sesterców i awans.

Cezar, dostrzegając że przeciwnik ma dużą przewagę w łucznikach i procarzach, zdecydował się zwiększyć ochronę legionistów. W tym celu kazał żołnierzom przygotować dodatkową warstwę ochronną na hełm oraz założyć specjalne narzuty na tuniki.

Źródła wykorzystane
  • Gajusz Juliusz Cezar, Wojna domowa, 3.52

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów