Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie cesarzowej Faustyny Starszej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie cesarzowej Faustyny Starszej
Popiersie cesarzowej Faustyny Starszej

Marmurowe popiersie Faustyny Starszej (Faustina Major) – żony cesarza Antoninusa Piusa (138-161 n.e.). Popiersie znajduje się w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Cesarzowa zmarła we wczesnym okresie rządów męża – 140 roku n.e.

Śmierć Faustyny był szokiem dla Antoninusa. Cesarz postanowił uczcić jej cześć: senat uznał ją za bóstwo, a na Forum Romanum wzniesiono Świątynię Faustyny. Powstało jej wiele posągów ze złota i srebra oraz wybijano monety z jej wizerunkiem oraz słowami DIVA FAVSTINA.

Również na jej cześć władca powołał nową organizację charytatywną Puellae Faustinianae („Dziewczynki Faustyny”), której głównym zadaniem było wspieranie sierot i biednych dzieci w całej Italii. Wsparcie opierało się głównie na rozdawaniu jedzenia lub edukacji. W Rzymie tego typu działalność określano jako alimenta. Jej początków upatrywać należy za rządów Nerwy, a ulepszenia i zorganizowania za Trajana.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów