Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Popiersie cesarzowej Faustyny Starszej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie cesarzowej Faustyny Starszej
Popiersie cesarzowej Faustyny Starszej

Marmurowe popiersie Faustyny Starszej (Faustina Major) – żony cesarza Antoninusa Piusa (138-161 n.e.). Popiersie znajduje się w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Cesarzowa zmarła we wczesnym okresie rządów męża – 140 roku n.e.

Śmierć Faustyny był szokiem dla Antoninusa. Cesarz postanowił uczcić jej cześć: senat uznał ją za bóstwo, a na Forum Romanum wzniesiono Świątynię Faustyny. Powstało jej wiele posągów ze złota i srebra oraz wybijano monety z jej wizerunkiem oraz słowami DIVA FAVSTINA.

Również na jej cześć władca powołał nową organizację charytatywną Puellae Faustinianae („Dziewczynki Faustyny”), której głównym zadaniem było wspieranie sierot i biednych dzieci w całej Italii. Wsparcie opierało się głównie na rozdawaniu jedzenia lub edukacji. W Rzymie tego typu działalność określano jako alimenta. Jej początków upatrywać należy za rządów Nerwy, a ulepszenia i zorganizowania za Trajana.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów