Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret fajumski dwóch braci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret fajumski dwóch braci
The Bridgeman Art Library

Portret fajumski dwóch braci1, którzy zginęli w tym samym czasie. Nie wiemy co było powodem śmierci – wypadek, choroba, napaść? Obaj zmarli w młodym wieku.

Portret został wykonany na drewnie i został złożony wraz ze zabalsamowanymi zwłokami do grobów. Obiekt znaleziony w rzymskim Egipcie i datowany na II wiek n.e.; do obejrzenia w Muzeum w Kairze.

Przypisy
  1. Taką teorię zaproponował francuski kolekcjoner sztuki Emile Guimet (1836-1918) w swoim dziele "Les Portraits d'Antinoé au Musée Guimet" i wydaje się być ona akceptowalna ze względu na podobieństwo w wyglądzie mężczyzn. W XX wieku Anne Haeckl zaproponowała pomysł, jakoby mężczyźni byli de facto parą homoseksualną.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów