Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret fajumski dwóch braci

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret fajumski dwóch braci
The Bridgeman Art Library

Portret fajumski dwóch braci1, którzy zginęli w tym samym czasie. Nie wiemy co było powodem śmierci – wypadek, choroba, napaść? Obaj zmarli w młodym wieku.

Portret został wykonany na drewnie i został złożony wraz ze zabalsamowanymi zwłokami do grobów. Obiekt znaleziony w rzymskim Egipcie i datowany na II wiek n.e.; do obejrzenia w Muzeum w Kairze.

Przypisy
  1. Taką teorię zaproponował francuski kolekcjoner sztuki Emile Guimet (1836-1918) w swoim dziele "Les Portraits d'Antinoé au Musée Guimet" i wydaje się być ona akceptowalna ze względu na podobieństwo w wyglądzie mężczyzn. W XX wieku Anne Haeckl zaproponowała pomysł, jakoby mężczyźni byli de facto parą homoseksualną.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów