Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portret młodej kobiety przyczepiony do mumii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret młodej kobiety przyczepiony do mumii
Portret młodej kobiety przyczepiony do mumii

Portret młodej kobiety przyczepiony do mumii bandażami. Naukowcy przy pomocy promieni rentgenowskich ocenili wiek kobiety na 40 lat, co sugeruje że portret ukazuje zmarłą w wieku młodzieńczym.

Na bandażach mumii znajduje się także napis w grece – ΕΥΨΥΧΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙ – który jest tłumaczony jako „Żegnaj, bądź szczęśliwa” lub po prostu „Żegnaj”, oraz imię zmarłej „Eudaimon”.

Styl fryzury sugeruje, że kobieta żyła w czasach panowania Hadriana (117-138 n.e.). Warto nadmienić, że mumia posiada idealnie zachowane kształty, co zawdzięcza faktowi, iż pomiędzy ciałem a bandażami umieszczono pasy drewna.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów