Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Portrety fajumskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret fajumski zamocowany na twarzy mumii
Portret Aline został odnaleziony na wspomnianym już cmentarzysku w Hawara. Portret powstał w I wieku n.e.

Portrety fajumskie były to realistyczne portrety wykonane na drewnie, które były składane przy egipskich mumiach z czasów panowania Rzymian. Było to tak zwane malarstwo tablicowe, które było niezwykle popularne w czasach antycznych. Do naszych czasów zachowało się około 900 takich obrazów.

Pierwszego odkrycia dokonano w 1615 roku1, kiedy to włoski odkrywca Pietro Della Valle, który przetransportował niektóre z mumii i portretów do Europy. Maski mumii były zabierane z grobów i masowo wywożone jako pamiątki, zaś zwłoki często niszczono.

Portrety znaleziono głównie na cmentarzyskach w oazie Fajum (najwięcej odnaleziono w nekropoli w Hawara) i cmentarzu rzymskim w Antinoopolis. Warto nadmienić, że po śmierci Aleksandra Wielkiego (323 p.n.e.) i jego podbojach do Egiptu napłynęło dużo Greków i ludności helleńskiej, która osiedliła się w Aleksandrii i Fajum. Z czasem przybyła ludność przyjęła egipskie zwyczaje mumifikowania zmarłych.

Wraz z podporządkowaniem Egiptu przez Rzymian w roku 30 p.n.e. pojawił się zwyczaj umiejscawiania w grobach zmarłych drewnianych tabliczek z namalowanymi portretami. Malowano je techniką enkaustyczną (za pomocą farby rozpuszczonej w gorącym wosku) lub temperową, często także mieszano obie te techniki. Obrazy namalowane zostały na różnych gatunkach drewna: dąb, jawor, cedr, cyprys, figa czy cytrus.

Namalowany portret składano na ciele zmarłego w taki sposób by ciało zmarłego i częściowo tabliczka były zawinięte pasami tkaniny, pozostawiając otwór, na którym można było zobaczyć wizerunek zmarłego. Niekiedy po prostu przyklejano tabliczkę do bandaży.

Portrety miały zwykle wymiary – od 30 x 15 cm, do 50 x 35 cm i głównie ukazują osoby młode. W większości przedstawione postacie są w swobodnej pozycji, twarz lekko przechylona na bok. Cechuje je realizm w oddawaniu najdrobniejszych wad urody, ale całość jest złagodzona dzięki miękkiemu modelunkowi. Na niektórych portretach została uchwycona osobowość modela.

Portrety fajumskie powstawały w różnym okresie istnienia cesarstwa rzymskiego: od czasów Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.), aż do okresu panowania Konstantyna I (306-337 n.e.).

Proces mumifikacji

Egipcjanie mumifikację stosowali w celu zachowania ciała po śmierci. Mumifikację rozpoczynano od usunięcia organów wewnętrznych (najczęściej pozostawiano jedynie serce). Następnie w celu usunięcia wody z organizmu przysypywano ciało solą i pozostawiano na 40 dni. Wysuszone ciało pokrywano olejkami roślinnym i żywicą, tak aby do ciała dobrze przywarły plastry lnu. Ciało finalnie było pokrywane kilkoma warstwami lnu.

Przykładowe zachowane portrety fajumskie

Przypisy
  1. Chociaż ponoć już w trakcie wypraw krzyżowych natrafiono na portrety.
Źródła wykorzystane
  • Nowicka Maria, Z dziejów malarstwa greckiego i rzymskiego, Warszawa 1988
  • Sadurska Anna, Archeologia starożytnego Rzymu, T. 2, Okres cesarstwa, Warszawa 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów