Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Posąg Hermafrodyty z muzeum Palazzo Massimo Alle Terme w Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Hermafrodyty z muzeum Palazzo Massimo Alle Terme w Rzymie
Posąg Hermafrodyty z muzeum Palazzo Massimo Alle Terme w Rzymie

Intrygujący posąg „śpiącego Hermafrodyty” ze zbiorów rzymskiego muzeum Palazzo Massimo Alle Terme. Jest to marmurowa kopia starszego dzieła wykonana w połowie II wieku naszej ery, znaleziona w ruinach rzymskiej domus na Kwirynale, nieopodal Teatro dell’Opera.

Motyw hermafrodyty był bardzo popularny w Grecji i w Rzymie. To nie jakaś artystyczna fanaberia czy dowód starożytnej rzymskiej dekadencji, ale odwzorowanie postaci mitycznej. W greckiej mitologii Hermafrodyta był synem Hermesa i Afrodyty (stąd imię). Urodził się jako stuprocentowy mężczyzna. Lecz któregoś razu zakochała się w nim pewna nimfa. Hermafrodyta jednak wzgardził jej uczuciem. Obrażona nimfa uprosiła bogów, by go ukarali – i tak Hermafrodyta został hybrydą – pół mężczyzną, pół-kobietą. Powielanie postaci Hermafrodyty nie ma więc żadnego erotycznego podtekstu – jego wizerunki utrwalano w kamieniu, tak jak utrwalano np. postacie centaurów, satyrów, nimf i innych postaci zaludniających mityczne krainy starożytnego świata.

Z drugiej strony patrząc ze współczesnej perspektywy postać Hermafrodyty jest bardzo intrygująca.

Inny piękny egzemplarz rzeźby śpiącego Hermafrodyty znaleziono na terenie cesarskich ogrodów Salustiusza (ten egzemplarz znajduje się w obecnie w paryskim Luwrze).

Posąg Hermafrodyty z muzeum Palazzo Massimo Alle Terme w Rzymie

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów