Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Posag w świecie rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret zmumifikowanej kobiety
Portret zmumifikowanej kobiety | Zdjęcie: Royal Ontario Museum

W antycznym Rzymie niepisaną zasadą było, aby w przypadku małżeństwa panna młoda wnosiła ze sobą do związku posag (dos). Dodatkowy kapitał wnoszony mężowi miał na celu ułatwienie utrzymania rodziny (onera matrimonii) oraz zabezpieczenia żony lub dzieci w przypadku rozpadu związku (divortium). Oczywiście im większy posag ojciec panny młodej mógł zaproponować, tym większa była szansa, że mąż przyjmie rękę kobiety.

Zaznaczyć jednak należy, że nie było niczym niecodziennym, kiedy kobieta nie wnosiła posagu (mulier indonata); z pewnością jednak kobieta taka była podejrzana i niemile widziana jako kandydatka na żonę. Z tego też względu kobiety z biednych rodzin miały problemy z zamążpójściem. Często obywatele rzymscy szukali potencjalnych żon w bogatszych familiach, które gwarantowały wysoki posag.

Do potwierdzenia przekazania posagu dochodziło w trakcie zawierania małżeństwa. Wyróżniano albo posag pochodzący od ojca (dos profectitia), albo posag pochodzący od innej osoby niż ojciec (dos adventitiado). Co więcej, posag ustanawiany był jednorazowo na rzecz konkretnego małżeństwa.

Co interesujące, w połowie V wieku n.e., za cesarza Majoriana, wprowadzono prawny obowiązek, nakazujący kobiecie wnosić ze sobą do małżeństwa posag; brak takowego mógł przynieść infamię parze oraz spowodować, że dzieci nie będą uznane przez państwo jako legalnie narodzone ze związku. Wydaje się, że takie prawo zostało szybko wycofane.

Źródła wykorzystane
  • Aldona Rita Jurewicz, Mulier indonata - zarys problemu [w:] Ryszard Sajkowski (red.), Studia z dziejów starożytnego Rzymu, Olsztyn 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów