Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Potężna rzeźba głowy Decebala, króla Daków

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pomnik Decebala
Pomnik Decebala | Zdjęcie: Cosmin Cornea | Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Król Daków – Decebal, po porażce Daków w drugiej wojnie rzymsko-dackiej (na przełomie I i II wieku n.e.), zdecydował się popełnić samobójstwo, niżeli poddać rzymskiej władzy. Władca ten po dziś dzień jest czczony. Jego kult reaktywowano w Rumunii, której ziemie znajdowały się niegdyś w granicach państwa dackiego. Ku jego pamięci zdecydowano się wykuć w skalnej ścianie jego olbrzymi wizerunek.

Pomysł pojawił się w roku 1985, w głowie bogatego rumuńskiego biznesmena, Iosifa Constantina Drăgana. Jego uwagę przykuła olbrzymia skała o 128 metrach wysokości, znajdująca się w tzw. Żelaznej Bramie. Czynnikiem decydującym o wyborze miejsca był także fakt, że po drugiej stronie Dunaju znajduje się Tabula Traiana – pomnik wspominający podbicie przez Rzymian Dacji.

Prace rzeźbiarskie zaczęły się w 1993 roku, kiedy to góra skalna została zakupiona przez biznesmena. Przy projekcie pracowała grupa specjalistów pod kierownictwem włoskiego rzeźbiarza Mario Galeotti’ego. Przed rozpoczęciem właściwych prac, trzeba było zebrać próbki skalne, aby określić wytrzymałość materiału. Problemem przy rozpoczęciu prac było dostarczenie maszyn i narzędzi dla robotników, które ostatecznie przetransportowano na łodziach. Robotnicy musieli wspinać się na podstawę skały, by potem poruszać się po zamontowanych rusztowaniach. Był to zdecydowanie najbardziej niebezpieczny moment prac i zabierał dziennie półgodziny.

Przez następne 10 lat robotnicy rzeźbili w skale przez sześć godzin dziennie, na dwie zmiany (od marca do października). Wykorzystywano także dynamit, którym usuwano większe kawałki kamienia. Przez pierwsze sześć lat udało się stworzyć zarys monumentu. Pozostałe cztery lata to prace nad detalami i finalnym wyglądem rzeźby.

W 2000 roku pod olbrzymim wizerunkiem Decebala stanęła pamiątkowa płyta z łacińską inskrypocją: DECEBALUS REX DRAGAN FECIT, który oznacza: „Król Decebal, stworzony przez Dragana”.

Warto dodać, że pomnik był wyrazem nacjonalistycznych poglądów Iosifa Constantina Drăgana, dla którego Rumunia była kolebką cywilzacji; podobnie jak Sumer, Egipt, Turcja czy Grecja. Według tych poglądów Decebal jest bohaterem narodowym, a obecni Rumuni są jego potomkami.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów