Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Prawo i społeczeństwo starożytnego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sąd Parysa na rzymskiej mozaice
Sąd Parysa na rzymskiej mozaice

Wiele istniejących dziś na świecie systemów prawnych, na przykład system prawa francuskiego, opiera się na prawie rzymskim. Prawo i porządek by nieodzowne w rządzeniu Cesarstwem Rzymskim; istniało wiele przepisów prawnych i wiele sposobów ich interpretowania. Wszystkie one zostały ujednolicone przez cesarza Hadriana w II wieku n.e. Znaczącą reformę prawa przeprowadził cesarz Justynian (panujący w latach 527-565). Jego prawo znane jest pod nazwą Kodeks Justyniański. Stało się ono podstawą prawa zachodnioeuropejskiego.

Proces

W Rzymie procesy sądowe odbywały się w bazylikach, największych i najwspanialszych gmachach na forum. Tak jak dzisiaj podsądni byli przesłuchiwani przez sędziów. W sprawach poważniejszych sąd mógł składać się nawet z 75 obywateli, a nie jak na przykład w USA, z dwunastu.

Oskarżony mógł opłacić adwokata, który go bronił. Dobrzy adwokaci byli bardzo szanowani i poszukiwani. Jednym z najsławniejszych prawników w starożytnym Rzymie był Cyceron (106-43 p.n.e.). Wszyscy zabierali głos, a potem sędziowie głosowali, czy podsądny jest winien, czy też nie. Następnie sędzia ogłaszał werdykt i ustalał wysokość kary.

Plebs i patrycjat

Społeczeństwo rzymskie dzieliło się na obywateli, którzy mogli głosować w wyborach i służyć w wojsku oraz niewolników, nie mających żadnych praw. Obywatele dzielili się na trzy klasy: patrycjuszy, ekwitów i plebejuszy. Patrycjusze byli bogatą arystokracją i zajmowali najwyższe urzędy polityczne oraz sądownicze. Ekwici byli zamożnymi ludźmi interesu. Plebejusze byli zwykłymi obywatelami.

Autor: Paulina Bieś
Źródła wykorzystane
  • Anita Ganeri, Dziedzictwo starożytności, Warszawa 2001

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów