Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przydomki i imiona Rzymian?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Willa Hadriana w Tivoli
Willa Hadriana w Tivoli

W antycznym Rzymie do imienia (praenomen) i nazwiska rodowego (nomen) dołączył w I wieku p.n.e. przydomek (cognomen). Stało się tak, gdyż pod koniec istnienia republiki rody zaczęły się znacznie rozrastać. Przydomki początkowo przyjmowały jedynie rody patrycjuszowskie.

Pierwsze przydomki miały związek z głównymi zajęciami Rzymian w tych czasach. Przydomki nader często związane były z roślinami, co jedynie utwierdza nas w przekonaniu o rolniczym charakterze pierwotnego społeczeństwa rzymskiego. Na przykład ród Cyceronów swoją nazwę wziął od grochu (cicer), a Fabiuszy od bobu (faba). Jeszcze inne przydomki wiązały się z jakąś cechą charakterystyczną członka rodziny, np. Cincinnatus – „kędzierzawy”, Cato – „sprytny” czy też przydomek zabójcy CezaraBrutusa, który oznacza „głupiec”. Przydomek wskazywać mógł także pochodzenie osoby lub wyróżniać jej cechy osobiste.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Mały słownik kultury antycznej: Grecja, Rzym, 1968
  • Wipszycka Ewa, Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu, 1985

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów