Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Przykłady niezadowolenia Rzymian wobec władzy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk rzymski ukazujący sprzedaż chleba na targu
Fresk rzymski ukazujący sprzedaż chleba na targu

W historiografii rzymskiej nie odnotowano wielu wydarzeń, które moglibyśmy opisać jako bunty ludności wobec lokalnych elit czy cesarza, w związku z np. problemami z dostawami pożywienia. Nie oznacza to jednak, że władcy lub arystokracja mogli pozostać obojętni na głos ludu.

Z pewnością cesarze w swoich pałacach nie zwracali specjalnie uwagi na los najbiedniejszych. Ich uwagę przykuwał lud dopiero wtedy, kiedy mieli oni szansę z nim przebywać, czyli np. w czasie igrzysk lub procesji. Z pewnością jednak największym katalizatorem niepokojów były problemy z dostawą pożywienia, a zwłaszcza zboża, które stanowiło główną część diety Rzymian.

Znamy historię z roku 51 n.e., kiedy to cesarz Klaudiusz został obrzucony bochenkami chleba przez zdenerwowany lud, w obliczu problemów z dostawami zboża. Przerażony cesarz musiał potem uciekać tyłem do pałacu. Jak się wydaje, mógł to być nie jedyny tego typu przypadek w historii, gdyż Rzym wielokrotnie musiał się mierzyć z problemem z dostawami zboża.

Złość zwykłych Rzymian mogła być także wyładowana na zwykłych urzędnikach. W połowie I wieku n.e. w Aspendos, w południowej Turcji, pewien miejscowy urzędnik niemal został spalony żywcem przez mieszkańców. Powodem była złość na to, że lokalna władza nie blokowała procederu gromadzenia zboża przez właścicieli ziemskich i wysyłania go na eksport, kiedy ludzie cierpieli głód.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów