Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Quintus Fulvius Flaccus – cenzor który oszalał

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowana kolumna ze świątyni Junony Lacyńskiej
Zachowana kolumna ze świątyni Junony Lacyńskiej

Kwintus Fulwiusz Flakkus (Quintus Fulvius Flaccus) był synem czterokrotnego konsula o tym samym nazwisku. W 182 r p.n.e został pretorem w Hiszpanii, gdzie odniósł szereg zwycięstw nad ludem Celtoiberów. W 179 r p.n.e, został konsulem w Rzymie, a w 174 został wybrany cenzorem.

Podczas sprawowania urzędu cenzorskiego, postanowił spełnić swoje postanowienie z czasów gdy był pretorem w Hiszpanii. Wtedy to poprzysiągł, że jeśli uda mu się pokonać Celtoiberów wybuduje świątynię Fortunie Ekwickiej (Fortuna Equestris – patronka jeźdźców, formacji wojskowej), a później warstwy społecznej – ekwitów (equites)).

Jak przekazuje historyk Liwiusz, Flawiusz z zapałem zabrał się do realizacji swojego przyrzeczenia. By dodać splendoru budowanej przez niego świątyni, rozporządził nawet zdjąć marmurowe płyty oraz dachówki ze świątyni Junony Lacyńskiej ( miejscowość Lacinium w Brucjum, gdzie znajdowała się słynna świątynia Junony). Świątynię ukończono i poświęcono 13 sierpnia 73 r p.n.e.

Niestety wybudowanie świątyni, zamiast przynieść Kwintusowi przychylność bogów, odniosło wręcz odwrotny skutek. Liwiusz mówi, że „smutek i strach opanowały jego umysł”. Ludność rzymska, uznała, że bogini Junona za świętokradztwo jakiego dopuścił się Flawiusz, bezczeszcząc jej świątynię, rzuciła na niego obłęd. W wyniku czego stracił równowagę ducha i zaczął popadać w coraz głębszą depresję. Kiedy pewnego dnia przyniesiono mu informację, że jeden z jego synów zmarł a drugi jest ciężko chory, załamał się całkowicie. Następnego dnia, w sypialni znaleziono jego ciało wiszące na belce.

Rzymianie w niektórych przypadkach uznawali samobójstwo, za honorowe. Ale samobójstwo Flaccusa uznano jako dowód jego niestabilności umysłowej. Senat obawiając się dalszego gniewu bogini Junony, rozkazał zwrócić zrabowane dachówki i marmurowe płyty na swoje pierwotne miejsce.

Dokładna lokalizacja świątyni Fortuny wybudowanej przez Flaccusa, nie jest znana. Tak samo nie znany jest jej wygląd. Witruwiusz twierdził że znajdowała się ona w pobliżu Teatru Pompejusza i prawdopodobnie została zniszczona w 21 n.e, w wyniku pożaru. Po pożarze nie została odbudowana.

Autor: Roger Rytter
Źródła wykorzystane
  • L. Richardson, jr, A New Topographical Dictionary of Ancient Rome
  • FONTES HISTORIAE ANTIQUAE Zeszyty Źródłowe do Dziejów Społeczeństw Antycznych pod redakcją Leszka Mrozewicza Marii Musielak Zeszyt XXXIX Valerius Maximus FACTA ET DICTA MEMORABILIA.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów