Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Ranny wojownik”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ranny wojownik
Ranny wojownik

„Ranny wojownik” zwany niekiedy też „Gladiatorem Farnese” (od kolekcji, której był częścią w czasach nowożytnych). Rzeźba pochodzi z II wieku n.e. i jest oczywiście rzymską kopią starszego greckiego dzieła wykonanego zapewne w V wieku p.n.e. (i chociażby z tego powodu nie może przedstawiać gladiatora). Zgodnie z antyczną konwencją artystyczną postać jest naga. Nie oznacza to jednak, że starożytni wojownicy rzeczywiście walczyli bez ubrania. Takie przedstawienie ma jedynie podkreślić bohaterstwo i piękno ludzkiego ciała (tzw. nagość heroiczna).

Rzeźba jest wyjątkowa. Wprawdzie na zdjęciu słabo to widać, ale w rzeczywistości na torsie postaci wyrzeźbiono dwie rany po obu bokach. Płyną z nich strumienie krwi. Zwróćcie uwagę na postawę – lekki rozkrok jakby po otrzymanym ciosie wojownik próbował jeszcze utrzymać równowagę, i ugięte kolana jakby ostatkiem sił napinał mięśnie, by powstrzymać upadek. Na twarzy z półotwartymi ustami maluje się zaskoczenie. Trudno wręcz oprzeć się wrażeniu, że jego spojrzenie gaśnie, a oczy właśnie zasnuwa mgła. Rzeźbiarz nie mógł tego oddać modelując oczy, więc osiągnął ten efekt poprzez ukazanie twarzy o stężałej, martwej mimice.

Porażkę symbolizuje sztylet leżący u stóp rannego. Wypolerowany, odbijający światło marmur sprawia, że rzeźba wygląda jakby lśniła potem, zaś naturalne przebarwienia marmuru przypominające krwawe ślady dodatkowo dodają dramatyzmu całej sytuacji.

Walka skończona. Można odnieść wrażenie, że widzimy pokonanego mężczyznę na chwilę przed tym, jak padnie na kolana, a potem martwy legnie na ziemi.

Rzeźbę można oglądać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów