Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rhapta – antyczny rynek w południowo-wschodniej Afryce

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mapa na bazie Periplusa Morza Erytrejskiego
Mapa na bazie Periplusa Morza Erytrejskiego

W słynnym „Periplusie Morza Erytrejskiego”1 – rękopisie z przełomu I wieku n.e. który służył kupcom podróżującym po wodach między Afryką Wschodnią i Indiami do nawigacji – znaleźć możemy miejsce o nazwie „Rhapta”, które opisane jest jako „ostatni rynek Azanii” i znajdował się dwa dni drogi na południe od tzw. wysp Menouthias (podejrzewa się, że mógł to być Zanzibar, Mafia lub Pemba).

Klaudiusz Ptolemeusz, grecki geograf z II wieku n.e., opisuje kupca podróżującego  szlakiem handlowym do Indii, którego statek zszedł z kursu i po 25 dniach żeglugi dotarł do Rhapty, która znajduje u ujścia rzeki o tej samej nazwie.

Gdzie mogła się znajdować antyczna Rhapta? Angielski antropolog i historyk, George Wynn Brereton Huntingford, podaje 5 propozycji, gdzie wszystkie znajdują się w Tanzanii: miasto Tanga, Pangani, Msasani, Kisuyu lub okolice delty rzeki Rufidżi.

Z Periplusa wyczytać możemy, że głównym towarem eksportowym z Rhapty była kość słoniowa i skorupy żółwi; jednak nie można wykluczyć, aby z tych terenów nie wysyłano innych towarów; np. Herodot z Halikarnasu wspomina, że w Afryce zbierano cynamon2.

Przypisy
  1. Nieznamy autora tego dzieła, jednak uważa się, że dokument oddawał aktualny stan wiedzy Greków i Rzymian z I-II wieku n.e.
  2. Herodot, Dzieje, 3.111
Źródła wykorzystane
  • Lionel Casson, The Periplus Maris Erythraei, 1989
  • Felix Chami, The Graeco-Romans and Paanchea/Azania: sailing in the Erythraean Sea" in Red Sea Trade and Travel. Presented Sunday 6 October 2002 at the British Museum, 2002
  • Bronisław Nowak, Wschodnie Wybrzeże Afryki do końca XVI w.. [w:] Michał Tymowski, Historia Afryki do początku XIX wieku, Wrocław 1996
  • Zdjęcie: George Tsiagalakis / CC-BY-SA-4 licence

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów