Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rhapta – antyczny rynek w południowo-wschodniej Afryce

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mapa na bazie Periplusa Morza Erytrejskiego
Mapa na bazie Periplusa Morza Erytrejskiego

W słynnym „Periplusie Morza Erytrejskiego”1 – rękopisie z przełomu I wieku n.e. który służył kupcom podróżującym po wodach między Afryką Wschodnią i Indiami do nawigacji – znaleźć możemy miejsce o nazwie „Rhapta”, które opisane jest jako „ostatni rynek Azanii” i znajdował się dwa dni drogi na południe od tzw. wysp Menouthias (podejrzewa się, że mógł to być Zanzibar, Mafia lub Pemba).

Klaudiusz Ptolemeusz, grecki geograf z II wieku n.e., opisuje kupca podróżującego  szlakiem handlowym do Indii, którego statek zszedł z kursu i po 25 dniach żeglugi dotarł do Rhapty, która znajduje u ujścia rzeki o tej samej nazwie.

Gdzie mogła się znajdować antyczna Rhapta? Angielski antropolog i historyk, George Wynn Brereton Huntingford, podaje 5 propozycji, gdzie wszystkie znajdują się w Tanzanii: miasto Tanga, Pangani, Msasani, Kisuyu lub okolice delty rzeki Rufidżi.

Z Periplusa wyczytać możemy, że głównym towarem eksportowym z Rhapty była kość słoniowa i skorupy żółwi; jednak nie można wykluczyć, aby z tych terenów nie wysyłano innych towarów; np. Herodot z Halikarnasu wspomina, że w Afryce zbierano cynamon2.

Przypisy
  1. Nieznamy autora tego dzieła, jednak uważa się, że dokument oddawał aktualny stan wiedzy Greków i Rzymian z I-II wieku n.e.
  2. Herodot, Dzieje, 3.111
Źródła wykorzystane
  • Lionel Casson, The Periplus Maris Erythraei, 1989
  • Felix Chami, The Graeco-Romans and Paanchea/Azania: sailing in the Erythraean Sea" in Red Sea Trade and Travel. Presented Sunday 6 October 2002 at the British Museum, 2002
  • Bronisław Nowak, Wschodnie Wybrzeże Afryki do końca XVI w.. [w:] Michał Tymowski, Historia Afryki do początku XIX wieku, Wrocław 1996
  • Zdjęcie: George Tsiagalakis / CC-BY-SA-4 licence

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów