Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Różne rodzaje rzymskich kluczy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Różne rodzaje rzymskich kluczy
Różne rodzaje rzymskich kluczy

Różne rodzaje rzymskich kluczy. Artefakty znajdują się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym w Pompejach oraz Herkulanum naukowcy mogli lepiej poznać codzienne życie antycznych Rzymian. Zachowane w wulkanicznym popiele domy oraz ich wystrój pozwoliły zobaczyć wiele mechanizmów i przedmiotów stosowanych w antyku. W domach znajdowały się drewniane skrzynie lub szafki, które niekiedy posiadały zamki, aby zabezpieczyć biżuterię czy inne drogocenne przedmioty przed złodziejami. Pomimo katastrofy z 79 roku n.e., wiele skrzyń wciąż posiadało zawartość po ich odkryciu.

Antyczni Rzymianie to z pewnością pierwsza cywilizacja, która zaczęła używać kluczy, bardzo przypominających te współczesne. Wykonywano jest z brązu lub żelaza, niekiedy z ich kombinacji; stosowano także mocne drewno lub kości. Klucze do zamków były małe, lekkie i wygodne do chwytania za ucho. Co ciekawe, Rzymianie wymyślili innowację, połączenie pierścienia z kluczem. Tego typu klucz stosowano do wszelkiego rodzaju małych skrzyń na biżuterię.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów