Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rozróżnienie gatunków w starożytności

Egzotyczne zwierzęta na rzymskiej mozaice
Egzotyczne zwierzęta na rzymskiej mozaice

Rozróżnienie gatunków zwierząt podobnych do siebie, na przykład  wszelakich kotowatych (a bioróżnorodność była wówczas, czyli w czasach Pliniusza Starszego znacznie większa, niż obecnie), nastręczało wiele trudności.

Określeniem pantera i pardus nazywano wszystko, od lwa po lamparty i prawdopodobnie gepardy, chociaż w stosunku do tych ostatnich używano zaskakującego  nas określenia tigris. Badacze wnioskują tak na podstawie tekstów greckich, czy chociażby Pliniusza. W jednym z rozdziałów (NH 8.25.66)  stwierdza on, że ów tigris, to zwierzę charakteryzujące się nadzwyczajną szybkością, a jeszcze gdzie indziej pisze o tygrysie w cętki, czego dowodem jest  jedna z mozaik odnaleziona w Praeneste, która ukazuje cętkowane zwierzę z napisem „Tigris”. Ptolemeusz (Geographia 4.8.4) umiejscawia te zwierzęta w Afryce.

Źródła wykorzystane
  • Gaius Plinius Secundus, Historia Naturalis

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów