Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska mozaika ukazująca załadunek strusi na pokład statku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca załadunek strusi na pokład statku
Rzymska mozaika ukazująca załadunek strusi na pokład statku

Rzymska mozaika ukazująca załadunek strusi na pokład statku. Po schwytaniu dzikie zwierzęta były trzymane w dużych klatkach, aby utrzymać je w spokoju i zapobiec ich zranieniu.

Transport zwierząt na wybrzeże zwykle odbywał się do najbliższego możliwego portu; mozaika zapewne ukazuje port w Kartaginie. Łódź (tutaj navis actuaria) wyposażona była w żagle i wiosła, aby zapewnić możliwie najszybszą prędkość poruszania się statku, nawet przy niewietrznej pogodzie.

Przedstawiona scena jest częścią wielkiej mozaiki podłogowej w rzymskiej luksusowej posiadłości Villa Romana del Casale na Sycylii.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów