Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska opowieść o duchu z listów Pliniusza Młodszego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska opowieść o duchu z listów Pliniusza Młodszego
Rzymska opowieść o duchu z listów Pliniusza Młodszego

Pliniusz Młodszy – rzymski pisarz i polityk z przełomu I i II wieku n.e. – w jednym ze swoich listów opisuje do niejakiego Licyniusza Sury niesamowitą historię o duchu. Jest to niesamowita antyczna opowieść z tematyki Halloween.

W Atenach znajdował się duży i przestronny dom, który w okolicy wyróżniał się złą sławą, gdyż sądzono iż jest nawiedzony. Ponoć, w nocy dało się słyszeć dziwne odgłosy, przypominające uderzanie o siebie żelaza; a przy większym skupieniu grzechotania łańcuchów. Dźwięk wydawał się być daleko, jednak stopniowo się przybliżał i przybliżał. Wówczas oczom ukazywać się miało widmo pod postacią starszego,  wychudzonego i obrzydliwego mężczyzny, z długimi włosami i brodą. Gdy duch poruszał się, wydawał dźwięk grzechoczących łańcuchów, które były na jego rękach i stopach.

Mieszkańcy domu nie potrafili znieść przerażających odgłosów oraz tajemniczej zmory; w związku z czym w końcu dom został opuszczony i pozostawiony duchowi. Z czasem właściciele postanowili wystawić obiekt na sprzedaż, jednak ze znacznie niższą ceną, niż w rzeczywistości dom był wart.

Pewnego razu, w okolicy pojawił się Atenodor Kananites – filozof stoicki1 – który odwiedził Ateny. W trakcie swojej wizyty przypadkowo napotkał na ogłoszenie o sprzedaży domu, którego cena w żadnym wypadku nie odpowiadała rzeczywistej wartości posiadłości. Zaintrygowany, dowiedział się od okolicznych mieszkańców o tajemnicy opętanego domu. Informacja tylko zachęciła inteligentnego mężczyznę do kupna.

Kiedy nadchodziła noc, Atenodor poprosił o ustawienie kanapy przed domem, postawienie materiałów do pisania, lampy oliwnej oraz pozostawienie go samego w domu na noc.

Przez pewną część noc była wyjątkowo cicha. Jednak w pewnym momencie, Atenodor usłyszał grzechotanie łańcuchów. Mędrzec zamiast spojrzeć w stronę dźwięku skupił się na pisaniu, udając brak zainteresowania. Dźwięk jednak nie ustawał i wydawał się być coraz bliżej. W końcu dźwięk już był na tyle wyraźny i na tyle blisko, że Atenodor podniósł wzrok i ujrzał ducha, takiego jak mu opisywano. Zmora patrząc na niego uniosła rękę i zaczęła kiwać palcem na niego. Filozof, zachowując jednak „stoicki” spokój, podniósł dłoń nakazując duchowi poczekać i wrócił wzrokiem do swoich zapisków. Zniecierpliwiony duch pogrzechotał łańcuchami ponownie i pokiwał w stronę Atenodora.

Mężczyzna w końcu wstał, wziął do ręki lampę oliwną i ruszył za widmem, które poruszało się wolno ze względu na krępujące ruchy łańcuchy. Atenodor wyszedł za duchem na podwórze, gdzie też postać nagle zniknęła. Filozof oznaczył miejsce, gdzie po raz ostatni widział widmo, garścią liści i trawy.

Na drugi dzień Atenodor poprosi lokalne władze o dokonanie wykopków w oznaczonym miejscu. Ku zdziwieniu wszystkich w ziemi znajdował się zakopany szkielet mężczyzny, który był skrępowany łańcuchami i z pewnością przeżył przed śmiercią tortury. Z ziemi wyciągnięto pozostałości nieszczęśnika, a lokalne władze – na koszt publiczny – urządziły godny pochówek. Dzięki temu umartwiona dusza zmarłego mogła odejść w spokoju, a dom w Atenach już nie był nigdy więcej nawiedzany.

Przypisy
  1. Nauczyciel Gajusza Oktawiana, późniejszego cesarza Augusta.
Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Młodszy, Listy VII.27

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów