Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska wieża do gry w kości

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska wieża do gry w kości
Rzymska wieża do gry w kości

Rzymska wieża do gry w kości, nazywana turricula lub pyrgus. Wrzucane od góry kości spadały po schodkach dając losowe wyniki. Był to także sposób na to, aby rzuty kostkami były uczciwe. Odnaleziona w ruinach fortu na granicy Imperium Rzymskiego z Germanią, w 1983 roku, w formie zachowanych ścianek z brązu. Archeolodzy dokonali rekonstrukcji artefaktu, który możemy podziwiać obecnie. Datowana jest na IV wiek n.e. i uważa się, że była podarowana jako prezent.

Przedmiot znajdował się w willi w ówczesnej prowincji Germania Inferior, niedaleko obecnego miasta Vettweiß (Nadrenia Północna-Westfalia). Niedaleko znajdował się obóz wojskowy w Kolonii.

Oryginał posiadał na szczycie cztery szyszki. Na przedzie znajdowały się sylwetki delfinów, które były połączone z małymi dzwoneczkami, które dzwoniły po wytoczeniu się kości z wyjścia.

Na przedniej ścianie wieży znajdują się łacińskie napisy:

  • PICTOS VICTOSPiktowie zwyciężeni
  • HOSTIS DELETA – Wróg pokonany
  • LVDITE SECVRI – Graj bezpiecznie

Z kolei wokół szczytu wieży z pozostałych trzech stron można przeczytać:

  • VTERE FELIX VIVAS – Graj i żyj szczęśliwie

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów