Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska wieża do gry w kości

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska wieża do gry w kości
Rzymska wieża do gry w kości

Rzymska wieża do gry w kości, nazywana turricula lub pyrgus. Wrzucane od góry kości spadały po schodkach dając losowe wyniki. Był to także sposób na to, aby rzuty kostkami były uczciwe. Odnaleziona w ruinach fortu na granicy Imperium Rzymskiego z Germanią, w 1983 roku, w formie zachowanych ścianek z brązu. Archeolodzy dokonali rekonstrukcji artefaktu, który możemy podziwiać obecnie. Datowana jest na IV wiek n.e. i uważa się, że była podarowana jako prezent.

Przedmiot znajdował się w willi w ówczesnej prowincji Germania Inferior, niedaleko obecnego miasta Vettweiß (Nadrenia Północna-Westfalia). Niedaleko znajdował się obóz wojskowy w Kolonii.

Oryginał posiadał na szczycie cztery szyszki. Na przedzie znajdowały się sylwetki delfinów, które były połączone z małymi dzwoneczkami, które dzwoniły po wytoczeniu się kości z wyjścia.

Na przedniej ścianie wieży znajdują się łacińskie napisy:

  • PICTOS VICTOS – Piktowie zwyciężeni
  • HOSTIS DELETA – Wróg pokonany
  • LVDITE SECVRI – Graj bezpiecznie

Z kolei wokół szczytu wieży z pozostałych trzech stron można przeczytać:

  • VTERE FELIX VIVAS – Graj i żyj szczęśliwie

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów