Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski bursztyn

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Bursztyn
Bursztyn

Antyczni Rzymianie nazywali bursztyn lyncurium (inne nazwy to lyngurium lub ligurium), czyli „mocz rysia”, albowiem według wierzeń złocisty przedmiot powstawał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika (ponoć najlepsze pochodziły z moczu samca). 

Takie przypowieści głosił między innymi grecki uczony i filozof Teofrast z Eresos (III wiek p.n.e.). Gajusz Juliusz Solinus opisuje rysie:

(…) których mocz, zdaniem ludzi ze znawstwem zajmujących się właściwościami kamieni, twardnieje, tworząc drogocenny klejnot (…) Jak podaje Teofrast, ów kamień barwą przypominający bursztyn, z podobną siłą odpycha to, ci się do niego przyłoży, łagodzi ból nerek i leczy żółtaczkę. Po grecku nosi nazwę lyncurium.

Gajusz Juliusz Solinus, Polihistor, II, 38, 39

Opowieści te jednak nie przeszkadzały Rzymianom, którzy masowo importowali towar, który był szanowanym ozdobnikiem, zwłaszcza wśród rzymskich patrycjuszek. Wiary tym historiom nie dawał sam Pliniusz Starszy – rzymski naukowiec i encyklopedysta.

Jak sprowadzano bursztyn do Rzymu?

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów