Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski „krzykacz miejski”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ian McNiece jako "Krzykacz" w serialu "Rzym"
Ian McNiece jako "Krzykacz" w serialu "Rzym"

„Krzykacz miejski”, czyli osoba ogłaszająca ustnie różne informacje (w tym ogłoszenia publiczne), występowała nie tylko w średniowieczu. W antycznym Rzymie taką osobę określano jako praeco (liczba mnoga praecones).

Rzymscy „krzykacze” ogłaszali nowiny głównie w trakcie nundiae,  czyli w ósmym dniu tygodnia1, kiedy to osoby pracujące na roli przybywały do miasta, aby sprzedawać i kupować produkty. Był to swego rodzaju weekend dla Rzymian. W tym czasie stolice odwiedzało wielu obywateli, którzy w tym czasie także najczęściej głosowali.  Praecones w związku z tym mogli przekazać nowości większej grupie ludzi.

Praecones ogłaszali wydarzenia miejskie, publiczne, sądowe, aukcje, święta czy igrzyska. Nie wykluczone, że osoby wygłaszające nowiny używały ręki (podobnie jak to ukazane zostało w serialu „Rzym”) do podkreślenia słów.

Przypisy
  1. Jak wspomina Festus nazwa pochodzi od novem ("dziewięć") i di?s ("dzień"). 8-dniowy cykl wywodzi się jednak z faktu, że Rzymianie liczyli daty/dni włącznie. Każdy cykl nundinae następował po poprzednim, a ostatni dzień wliczał się w kolejny.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów