Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski „krzykacz miejski”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ian McNiece jako "Krzykacz" w serialu "Rzym"
Ian McNiece jako "Krzykacz" w serialu "Rzym"

„Krzykacz miejski”, czyli osoba ogłaszająca ustnie różne informacje (w tym ogłoszenia publiczne), występowała nie tylko w średniowieczu. W antycznym Rzymie taką osobę określano jako praeco (liczba mnoga praecones).

Rzymscy „krzykacze” ogłaszali nowiny głównie w trakcie nundiae,  czyli w ósmym dniu tygodnia1, kiedy to osoby pracujące na roli przybywały do miasta, aby sprzedawać i kupować produkty. Był to swego rodzaju weekend dla Rzymian. W tym czasie stolice odwiedzało wielu obywateli, którzy w tym czasie także najczęściej głosowali.  Praecones w związku z tym mogli przekazać nowości większej grupie ludzi.

Praecones ogłaszali wydarzenia miejskie, publiczne, sądowe, aukcje, święta czy igrzyska. Niewykluczone, że osoby wygłaszające nowiny używały ręki (podobnie jak to ukazane zostało w serialu „Rzym”) do podkreślenia słów.

Przypisy
  1. Jak wspomina Festus nazwa pochodzi od novem ("dziewięć") i di?s ("dzień"). 8-dniowy cykl wywodzi się jednak z faktu, że Rzymianie liczyli daty/dni włącznie. Każdy cykl nundinae następował po poprzednim, a ostatni dzień wliczał się w kolejny.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów