Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski pierścień z fallusem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski pierścień z fallusem
Rzymski pierścień z fallusem

Antyczny rzymski pierścień z wytłoczonym fallusem (symbolem płodności i dobrej fortuny). Znalezisko datowane na I wiek n.e.

Obwód tego pierścienia jest za mały, aby mógł być noszony przez dorosłą osobę. Tak więc, z pewnością obiekt należał do dziecka. Według przekonań Rzymian wizerunek fallusa na dziecięcych przedmiotach miał przynosić młodej osobie szczęście i chronić ją przed czarami oraz „złym okiem” (fascinatio) –  pradawnym wierzeniem, że spojrzenie pewnych osób może sprowadzać cierpienie i nieszczęście, jak ubóstwo, choroba czy nawet śmierć.

Fallus w świecie rzymskim był bardzo pozytywnym symbolem i, w przeciwieństwie do naszych czasów, nie gorszył Rzymian.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów