Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie noże składane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Brązowa osłona na ostrze z terytorium Macedonii
Brązowa osłona na ostrze z terytorium Macedonii

Nóż jest jednym z najstarszych narzędzi znanych człowiekowi. Wynalazek epoki paleolitycznej, pomagający w przetrwaniu i ułatwiający później życie gatunkowi ludzkiemu w warunkach osiadłego bytowania. Co natomiast z nożami składanymi? Foldery i scyzoryki znajdują dziś zastosowanie między innymi w ogrodnictwie, ratownictwie, wojsku, turystyce… Wymieniać by można było długo.

Dla niektórych może być zaskoczeniem, że noże składane były znane już w starożytnym Rzymie. Większość takich noży posiadała głownie z żelaza, lub z brązu, co raczej nie pozwalało na długie zachowania ostrości takiego narzędzia. Rzymski folder przy intensywnym użytkowaniu musiał być zatem często ostrzony. Składane noże z Imperium Romanum zazwyczaj nie posiadały blokady, albo były to tak zwane friction foldery, czyli noże w których za blokadę służy palec oparty o nazwijmy to klapkę otwierającą nóż. Rękojeści były zazwyczaj wykonywane z brązu, ale spotkałem się też z wykonanymi z kości, lub z kamienia. Jak to w przypadku przedmiotów osobistych bywa, rzymskie noże składane bywały nieraz bardzo ozdobne. Przedstawiam trzy przykładowe noże. Zaczynając od lewej:

  • Nóż sprzedany na aukcji we Wielkiej Brytanii, datowany na II-IV wiek naszej ery. Rękojeść z brązu w kształcie orła, głownia żelazna.
  • Nóż odnaleziony na terytorium departamentu Vaucluse, we Francji, datowany na I-II wiek naszej ery. Obecnie w zbiorach British Museum w Londynie. Rękojeść z brązu w kształcie pantery, głownia żelazna.
  • Nóż odnaleziony w Zülpich, na terytorium Niemiec, datowany na III wiek naszej ery. Znajdował się on wewnątrz odkrytego tam rzymskiego sarkofagu. Rękojeść kamienna w kształcie mężczyzny (przypuszczalnie przedstawia Heraklesa), głownia żelazna o sierpowatym kształcie (dzisiaj podobny kształt mają głownie noży monterskich i ogrodowych).
Autor: Tomasz Gontarz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów