Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie ruiny w Miróbriga

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny w Miróbriga
Ruiny w Miróbriga

Niedaleko Santiago do Cacem (południowo-zachodnia Portugalia) znajdują się pozostałości po rzymskiej miejscowości Mirobriga Celticorum. Po dziś dzień możemy podziwiać monumentalne kamienne konstrukcje.

Miasto posiadało własne forum, wokół którego rozwijał się handel oraz powstawały liczne sklepiki. Miasto posiadało także dwie łaźnie, które są jednymi z najlepiej zachowanych w Portugalii. Każda z nich posiadała frigidarium (baseny z zimną wodą), tepidarium (sale z ciepłą wodą i powietrzem), caldarium (baseny z gorącą wodą) oraz publiczną toaletę.

Na wschód od łaźni znajduje się mały most, który prowadził do forum, świątyni cesarskiej oraz świątyni Wenus. W otoczeniu monumentalnych budowli znajdowała się jeszcze jedna świątynia, która poświęcona była lokalnemu bóstwu.

Most w Miróbriga

Miróbriga posiadała także hipodrom o wymiarach 370 x 75 m, na arenie którego urządzano wyścigi rydwanów. Przy południowym wejściu na stadion znajdował się łuk triumfalny.

Naturalnie na terenie miasta odnaleziono pozostałości po licznych rezydencjach i domostwach.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie ruin: www.cm-santiagocacem.pt
  • Zdjęcie mostu: Carole Raddato

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów