Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie ruiny w Miróbriga

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny w Miróbriga
Ruiny w Miróbriga

Niedaleko Santiago do Cacem (południowo-zachodnia Portugalia) znajdują się pozostałości po rzymskiej miejscowości Mirobriga Celticorum. Po dziś dzień możemy podziwiać monumentalne kamienne konstrukcje.

Miasto posiadało własne forum, wokół którego rozwijał się handel oraz powstawały liczne sklepiki. Miasto posiadało także dwie łaźnie, które są jednymi z najlepiej zachowanych w Portugalii. Każda z nich posiadała frigidarium (baseny z zimną wodą), tepidarium (sale z ciepłą wodą i powietrzem), caldarium (baseny z gorącą wodą) oraz publiczną toaletę.

Na wschód od łaźni znajduje się mały most, który prowadził do forum, świątyni cesarskiej oraz świątyni Wenus. W otoczeniu monumentalnych budowli znajdowała się jeszcze jedna świątynia, która poświęcona była lokalnemu bóstwu.

Most w Miróbriga

Miróbriga posiadała także hipodrom o wymiarach 370 x 75 m, na arenie którego urządzano wyścigi rydwanów. Przy południowym wejściu na stadion znajdował się łuk triumfalny.

Naturalnie na terenie miasta odnaleziono pozostałości po licznych rezydencjach i domostwach.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie ruin: www.cm-santiagocacem.pt
  • Zdjęcie mostu: Carole Raddato

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów