Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Salonia Matidia na rzymskiej monecie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Salonia Matidia na rzymskiej monecie
Salonia Matidia na rzymskiej monecie

Rzymska moneta upamiętniająca Salonię Matidię – kobietę, którą cesarz Trajan traktował jak córkę.

Salonia Matidia była córką Ulpii Marciany (starsza siostra Trajana) i pretora Saloniusa Matidiusa Patruinusa. Po śmierci w 78 roku n.e. Patruinusa, Matidia razem z matką znalazły się pod opieką Trajana.

Matidia często podróżowała z cesarzem po Imperium Rzymskim i miała wpływ na jego decyzje. Po jej śmierci w 119 roku n.e., cesarz Hadrian podjął decyzję o jej ubóstwieniu i kazał zbudować świątynię oraz ołtarz na jej cześć. Tym samym Matidia była pierwszą Rzymianką, której poświęcono świątynię.

Źródła wykorzystane
  • Trustees of the British Museum

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów