Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skąd się wziął przydomek „cezar”?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Portret Cezara z Tusculum
Portret Cezara z Tusculum

„Cezar” był to tytuł przyznawany od czasu Juliusza Cezara, każdemu jego następcy. Lecz co oznaczał?

Nie jest to do końca wiadome, sami Rzymianie nie wydają się być tego pewni. Pewnym jednak jest, że każdemu mówiącemu po łacinie musiał się ten przydomek kojarzyć ze słowem CAESARIES, którym określano gęste włosy, czuprynę.

Co prawda w wypadku samego Gajusza Juliusza Cezara skojarzenie to nie było zbyt trafne, gdyż swoją czuprynę stracił wyjątkowo wcześnie – prawdopodobnie też dlatego, wstydząc się łysiny, będąc dyktatorem najchętniej pokazywał się publicznie w wieńcu na głowie. Ten przywilej miała mu przyznawać ponoć specjalna uchwała.

Autor: Dorota Drozda
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów