Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ślub Pelopsa i Hippodamei na rzymskiej mozaice

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

lub Pelopsa i Hippodamei na rzymskiej mozaice
Ślub Pelopsa i Hippodamei na rzymskiej mozaice

Piękna rzymska mozaika przedstawiająca scenę mitologiczną – ślub Pelopsa i Hippodamei. Potos, bóg pożądania, pokazuje parze wejście do sypialni sugerując akt miłosny. Nazwiska zostały napisane po grecku. Obiekt datowany na koniec III wieku n.e.

Pelops był synem Tantala. Jako dziecko został zabity przez ojca i podany na uczcie bogom, aby zakpić z ich wszechwiedzy. Władcy Olimpu odkryli prawdę i wskrzesili Pelopsa.

Pelops już jako dorosły mężczyzna zakochał się w Hippodamei, córce króla Ojnomaosa w Grecji. Aby zdobyć jej rękę musiał pokonać samego króla w wyścigu rydwanów. Ojnomaos powoził wozem zaprzęgniętym w specjalne konie od Aresa, które zawsze zapewniały mu zwycięstwo. Pelops podstępem zamienił metalowe ćwieki na woskowe w rydwanie, które potem stopiły się, a wóz zawalił. Pelops pokonał rywala i zdobył rękę ukochanej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów