Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sok z silphium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizerunek Silphium na rewersie monety z Cyrene
Wizerunek Silphium na rewersie monety z Cyrene

Silphium, czyli sylfion był roślina, która w czasach antycznych cieszyła się niezwykłą popularnością. Jej sok stanowił jeden z głównych towarów eksportowych starożytnej greckiej kolonii Kyrene (obecna Libia), a znany i stosowany w całym basenie Morza Śródziemnego. Po dziś dzień nie udało się jej jednoznacznie zidentyfikować.

Przypisywano jej liczne właściwości – była uznawana za panaceum, środek antyseptyczny, przeczyszczający, antykoncepcyjny i wczesnoporonny, a zarazem za przyprawę. Leczyć miała kaszel, ból gardła, gorączkę, niestrawność, bóle, brodawki i wszelkiego rodzaju inne dolegliwości.

Roślinę wykorzystywano zarówno jako lek, jak i składnik diety; m.in. Apicjusz wykorzystywał silphium w swoich przepisach.

Roślina ta po podboju Cyrenajki również dla Rzymian stała się niezwykle ważna. Przechowywali oni silphium w publicznym skarbcu, wraz ze złotem i srebrem. Roślina była tak cenna, że po powstaniu Imperium Rzymskiego objęto ją monopolem państwowym, a handel nią podlegał ścisłej kontroli.

Silphium stosowano do schyłku starożytności, kiedy roślina ta prawdopodobnie wyginęła. Co interesujące, roślina rosła jedynie w wąskim pasie nabrzeżnym w Cyrenajce (ok. 201 na 56 km). Jedna z teorii antycznych zakładała, że namiestnicy rzymscy po przejęciu władzy od greckich kolonistów, nadmiernie kultywowali silphium, co doprowadziło do pogorszenia się gleby; w związku tym przestała rosnąć najlepsza odmiana rośliny, o dużych właściwościach prozdrowotnych. Inna teoria zakłada, że roślina wyginęła w wyniku nadmiernego wypasu zwierząt.

Według Pliniusza Starszego ostatnia roślina silphium została odnaleziona w Cyrenajce i podarowano ją Neronowi, jako ciekawostkę1.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XIX.15
Źródła wykorzystane
  • Richard G. Lipsey, Kenneth Carlaw, Clifford Bekar, Historical Record on the Control of Family Size, 2005
  • Murray Oswyn, Narodziny Grecji, Kraków

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów