Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sok z silphium

Wizerunek Silphium na rewersie monety z Cyrene
Wizerunek Silphium na rewersie monety z Cyrene

Silphium, czyli sylfion był roślina, która w czasach antycznych cieszyła się niezwykłą popularnością. Jej sok stanowił jeden z głównych towarów eksportowych starożytnej greckiej kolonii Kyrene (obecna Libia), a znany i stosowany w całym basenie Morza Śródziemnego. Po dziś dzień nie udało się jej jednoznacznie zidentyfikować.

Przypisywano jej liczne właściwości – była uznawana za panaceum, środek antyseptyczny, przeczyszczający, antykoncepcyjny i wczesnoporonny, a zarazem za przyprawę. Leczyć miała kaszel, ból gardła, gorączkę, niestrawność, bóle, brodawki i wszelkiego rodzaju inne dolegliwości.

Roślinę wykorzystywano zarówno jako lek, jak i składnik diety; m.in. Apicjusz wykorzystywał silphium w swoich przepisach.

Roślina ta po podboju Cyrenajki również dla Rzymian stała się niezwykle ważna. Przechowywali oni silphium w publicznym skarbcu, wraz ze złotem i srebrem. Roślina była tak cenna, że po powstaniu Imperium Rzymskiego objęto ją monopolem państwowym, a handel nią podlegał ścisłej kontroli.

Silphium stosowano do schyłku starożytności, kiedy roślina ta prawdopodobnie wyginęła. Co interesujące, roślina rosła jedynie w wąskim pasie nabrzeżnym w Cyrenajce (ok. 201 na 56 km). Jedna z teorii antycznych zakładała, że namiestnicy rzymscy po przejęciu władzy od greckich kolonistów, nadmiernie kultywowali silphium, co doprowadziło do pogorszenia się gleby; w związku tym przestała rosnąć najlepsza odmiana rośliny, o dużych właściwościach prozdrowotnych. Inna teoria zakłada, że roślina wyginęła w wyniku nadmiernego wypasu zwierząt.

Według Pliniusza Starszego ostatnia roślina silphium została odnaleziona w Cyrenajce i podarowano ją Neronowi, jako ciekawostkę1.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XIX.15
Źródła wykorzystane
  • Richard G. Lipsey, Kenneth Carlaw, Clifford Bekar, Historical Record on the Control of Family Size, 2005
  • Murray Oswyn, Narodziny Grecji, Kraków

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów