Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Spisek na życie Gajusza Mariusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Mariusz
Gajusz Mariusz

Gajusz Mariusz, pod koniec II wieku p.n.e., był w praktyce dominującą postacią na scenie politycznej Rzymu. Dowodem na to było kolejne wielokrotne pełnienie funkcji konsula. Plutarch przekazuje, że kiedy pełnił urząd po raz siódmy z rzędu, został uknuty spisek na jego życie.

Wówczas to miał przebywać w mieście Minturnae, gdzie jego przeciwnicy polityczni postanowili go zgładzić. Jednak ku zdziwieniu wszystkich żaden z lokalnych mieszkańców nie chciał się podjąć zadania. Finalnie jako zamachowca posłano znajdującego się wówczas w mieście barbarzyńcę – był nim albo Gal albo Cymbryjczyk.

Kiedy zamachowiec wszedł do izby, w której przebywał Mariusz, mimo ciemności, z oczu Rzymianina zdawał się uderzać ogień i rozświetlać pomieszczenie. Wówczas to Mariusz miał powiedzieć niskim głosem: „Ośmielisz się zabić Gajusza Mariusza?”. Barbarzyńcę ogarnął strach, porzucił miecz i wybiegł z pomieszczenia. Powróciwszy do przeciwników konsula oznajmił – „Nie mogę zgładzić Mariusza”.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów – Gajusz Mariusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów