Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Spisek na życie Gajusza Mariusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Mariusz
Gajusz Mariusz

Gajusz Mariusz, pod koniec II wieku p.n.e., był w praktyce dominującą postacią na scenie politycznej Rzymu. Dowodem na to było kolejne wielokrotne pełnienie funkcji konsula. Plutarch przekazuje, że kiedy pełnił urząd po raz siódmy z rzędu, został uknuty spisek na jego życie.

Wówczas to miał przebywać w mieście Minturnae, gdzie jego przeciwnicy polityczni postanowili go zgładzić. Jednak ku zdziwieniu wszystkich żaden z lokalnych mieszkańców nie chciał się podjąć zadania. Finalnie jako zamachowca posłano znajdującego się wówczas w mieście barbarzyńcę – był nim albo Gal albo Cymbryjczyk.

Kiedy zamachowiec wszedł do izby, w której przebywał Mariusz, mimo ciemności, z oczu Rzymianina zdawał się uderzać ogień i rozświetlać pomieszczenie. Wówczas to Mariusz miał powiedzieć niskim głosem: „Ośmielisz się zabić Gajusza Mariusza?”. Barbarzyńcę ogarnął strach, porzucił miecz i wybiegł z pomieszczenia. Powróciwszy do przeciwników konsula oznajmił – „Nie mogę zgładzić Mariusza”.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywoty sławnych mężów – Gajusz Mariusz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów