Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Społeczeństwo)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Plan domu rzymskiego

Plan ukazuje typowy rzymski dom (domus) w antycznym Rzymie. Oczywiście liczba izb oraz struktura ulegały przeobrażeniom, w zależności od czasów i bogactwa gospodarza; mimo wszystko jednak schemat i rozlokowanie pokoi w domu były w zasadzie podobne.

Perystyl w Domu Wenus w muszli, Pompeje

Rzymski atrament

Dziś litery Rzymian kojarzą się głównie z monumentalną kapitałą kwadratową, rytą w kamiennych łukach i kolumnach. Na co dzień jednak mieszkańcy imperium – pisząc listy, wiersze czy prowadząc korespondencję handlową, używali mniej trwałych narzędzi.

Rzymski atrament

Ubóstwo w starożytnym Rzymie

Zdaniem Carla Gustava Junga kultura indywidualna starożytności była wyższa i bardziej rozwinięta niż współczesna za cenę upośledzonej w stosunku do naszych czasów kultury zbiorowej. Na rzecz wspaniałych dzieł literackich autorstwa osób takich jak Cyceron pracować musiały niejako rzesze niewolników, których wysiłek gwarantował dobrobyt wyższych warstw.

Rzymska skarbonka w formie bezdomnej dziewczynki sięgającej po monety.

Antyczni Rzymianie rzucali klątwy

Jedną z ciekawostek jest fakt, że w starożytnym Rzymie bardzo powszechna i często praktykowana była czarna magia a co za tym idzie rzucanie klątw.  Istnieją ślady tego faktu sięgające V wieku przed Chrystusem aż do V wieku n.e.

Rzymska klątwa

Subligaculum – bielizna rzymska

Subligaculum była to bielizna, noszona np. pod togą lub tuniką, która była stanowiona przez lnianą przepaskę biodrową. Zarówno kobiety jak i mężczyźni owijali się takim pasem materiału w talii, aby zakryć miejsca intymne. 

Subligaculum - bielizna rzymska

Toga – typowy rzymski ubiór

Toga była to wyróżniająca obywateli rzymskich odzież, którą stanowił długi na 3 do 6 metrów kawałek materiału, który owijany był wokół ramion i ciała. Zwykle toga wykonana była z wełny (grubszej lub cieńszej warstwy) i noszona była na tunice. Wierzono, że wielkim zwolennikiem jej noszenia był legendarny król Romulus.

Toga - typowy rzymski ubiór

Rzymskie kobiety były wykształcone

W starożytnym Rzymie wypadało, by kobieta z wyższych i średnich warstw społecznych posiadała umiejętność czytania i pisania. Niekiedy rodzina inwestowała w dziewczynki jeszcze bardziej i zapewniała prywatne zajęcia języka greckiego lub gramatyki.

Fresk ukazujący dziewczynkę czytającą papirus. Datowany na I wiek p.n.e.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów