Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Społeczeństwo)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Uryna w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie mocz był wszechstronnym i cennym towarem, który miał wiele zastosowań, od medycyny, przez czyszczenie, po produkcję. Podczas gdy niektóre z tych zastosowań współcześnie mogą wydawać się dziwne lub nawet odrażające, ważne jest, aby pamiętać, że Rzymianie byli wykwalifikowanymi i zaradnymi ludźmi, którzy wykorzystywali wszystkie dostępne im zasoby.

Publiczna latryna w antycznym Rzymie

Dziecięce zabawy w starożytnym Rzymie

To, że starożytni Rzymianie lubili się bawić, nie jest tajemnicą dla nikogo, kto ma nawet nikłe pojęcie na temat historii Rzymu. Wspaniałe słynne budowle jak Amfiteatr Flawiuszów, Circus Maximus, Amfiteatr w Pompejach i wiele innych mniej znanych budowli tego typu, w których to odbywały się liczne wydarzenia jak naumachie, walki gladiatorów czy wyścigi rydwanów, tylko to potwierdzają. Jednak co z dziećmi? Czy one też miały swoje zabawy? Jeśli tak to jakie? Czy posiadały swoje zabawki?

Zapasy i gry orzechowe dzieci

Ludzie starsi w starożytnym Rzymie

Starcy odgrywali w Rzymie ważną rolę, opartą na przywilejach danych im przez prawo rzymskie. Rzymianie zarówno krytykowali, jak i podziwiali starców. Traktowali ich indywidualnie i nie odnosząc się do całego problemu starości. Niezależnie dostrzegano problemy ze starością: demograficzny, polityczny, społeczny, a także psychologiczny i medyczny.

Popiersie starszego mężczyzny - tzw. patrycjusz Torlonia

Maski teatralne w starożytności

Jedynym antycznym źródłem informacji o maskach, które wykorzystywano w starożytności, w czasie występów teatralnych jest Juliusz Polluks, grecki naukowiec z III wieku n.e., który napisał dzieło Onomasticon. W swoim dziele wymienia on łącznie 44 różne maski komiczne, które można było użyć w czasie przedstawienia.

Mozaika rzymska ukazująca maski teatralne

Gajusz Leliusz Sapiens i reforma prawa o gruntach rolnych

Gajusz Leliusz Sapiens był rzymskim politykiem w połowie II wieku p.n.e. i przyjacielem słynnego rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego Młodszego – zdobywcy Kartaginy w 146 roku p.n.e. Leliusz swój przydomek Sapiens, czyli „Mądry”, otrzymał od współczesnych za decyzję o porzuceniu propozycji przeprowadzenia reformy prawa o gruntach rolnych.

Mozaika ukazująca rzymskiego rolnika, bydło i pług

Czaszka pokonanego gladiatora

Zachowana czaszka gladiatora z widocznymi śladami po uderzeniu trójzębem. Broń ta stosowana była przez retiarusa – lekko opancerzonego wojownika, który posiadał także sieć, którą rzucał na przeciwnika, aby go skrępować. Najczęściej jego rywalem był murmillo – ciężko opancerzony piechur, który posiadał hełm oraz dużą tarczę.

Czaszka pokonanego gladiatora

Jak odchudzali się antyczni Rzymianie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zrzucić wagę w łatwy i przyjemny sposób. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jak się okazuje podobne problemy mieli ludzie w starożytności. Zadajmy sobie sobie pytanie: jak odchudzali się antyczni Rzymianie?

Mozaika rzymska ukazująca kobiety grające piłką

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów