Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Społeczeństwo)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Niewolnicy w Rzymie

Utarł się pogląd, że niewolnictwo jest jedną z najciemniejszych stron rzymskiej cywilizacji. Z naszej perspektywy to zasadna opinia, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że niewolnictwo było zjawiskiem powszechnym w tamtych czasach, więc je potępiając, należałoby pewnie także uwzględnić odmienny stan rozwoju społecznego, inną mentalność ludzi itd.

Fresk z tzw. Domu Agryppy nad Tybrem w Rzymie

Łowcy posagów w cesarstwie rzymskim

Na pewno część z nas słyszała o sytuacji, w której ktoś ożenił się z kimś dla przejęcia jego majątku. Okazuje się, że taki niegodziwy sposób wzbogacenia się był praktykowany już w dawno temu, w starożytnym Rzymie. Mężczyzn, którzy dopuszczają się takich czynów, nazywa się dziś łowcami posagów. Co ciekawe, było to dość powszechne zjawisko w początkowych wiekach naszej ery.

Fragment Sarkofagu Dioscuri II poł. IV wieku n.e., Musée départemental Arles antique, Francja

Brody w starożytnym Rzymie

W starożytnej Grecji głównym typem brody była bujna pełna broda. W Sparcie jest to kwestia skomplikowana. Ogólnie mówi się, że Spartanie mieli brody bez wąsów. Jednak każde przedstawienie w sztuce tego nie potwierdza z wyjątkiem figurek, gdzie broda jest wyrzeźbiona, a wąsy nie.

Muzycy legionowi cornicines, odlew z Kolumny Trajana, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, Anglia

Uryna w starożytnym Rzymie

W starożytnym Rzymie mocz był wszechstronnym i cennym towarem, który miał wiele zastosowań, od medycyny, przez czyszczenie, po produkcję. Podczas gdy niektóre z tych zastosowań współcześnie mogą wydawać się dziwne lub nawet odrażające, ważne jest, aby pamiętać, że Rzymianie byli wykwalifikowanymi i zaradnymi ludźmi, którzy wykorzystywali wszystkie dostępne im zasoby.

Publiczna latryna w antycznym Rzymie

Dziecięce zabawy w starożytnym Rzymie

To, że starożytni Rzymianie lubili się bawić, nie jest tajemnicą dla nikogo, kto ma nawet nikłe pojęcie na temat historii Rzymu. Wspaniałe słynne budowle jak Amfiteatr Flawiuszów, Circus Maximus, Amfiteatr w Pompejach i wiele innych mniej znanych budowli tego typu, w których to odbywały się liczne wydarzenia jak naumachie, walki gladiatorów czy wyścigi rydwanów, tylko to potwierdzają. Jednak co z dziećmi? Czy one też miały swoje zabawy? Jeśli tak to jakie? Czy posiadały swoje zabawki?

Zapasy i gry orzechowe dzieci

Ludzie starsi w starożytnym Rzymie

Starcy odgrywali w Rzymie ważną rolę, opartą na przywilejach danych im przez prawo rzymskie. Rzymianie zarówno krytykowali, jak i podziwiali starców. Traktowali ich indywidualnie i nie odnosząc się do całego problemu starości. Niezależnie dostrzegano problemy ze starością: demograficzny, polityczny, społeczny, a także psychologiczny i medyczny.

Popiersie starszego mężczyzny - tzw. patrycjusz Torlonia

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów