Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Społeczeństwo)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Plan domu rzymskiego

Plan ukazuje typowy rzymski dom (domus) w antycznym Rzymie. Oczywiście liczba izb oraz struktura ulegały przeobrażeniom, w zależności od czasów i bogactwa gospodarza; mimo wszystko jednak schemat i rozlokowanie pokoi w domu były w zasadzie podobne.

Rzymski atrament

Dziś litery Rzymian kojarzą się głównie z monumentalną kapitałą kwadratową, rytą w kamiennych łukach i kolumnach. Na co dzień jednak mieszkańcy imperium – pisząc listy, wiersze czy prowadząc korespondencję handlową, używali mniej trwałych narzędzi.

Ubóstwo w starożytnym Rzymie

Zdaniem Carla Gustava Junga kultura indywidualna starożytności była wyższa i bardziej rozwinięta niż współczesna za cenę upośledzonej w stosunku do naszych czasów kultury zbiorowej. Na rzecz wspaniałych dzieł literackich autorstwa osób takich jak Cyceron pracować musiały niejako rzesze niewolników, których wysiłek gwarantował dobrobyt wyższych warstw.

Antyczni Rzymianie rzucali klątwy

Jedną z ciekawostek jest fakt, że w starożytnym Rzymie bardzo powszechna i często praktykowana była czarna magia a co za tym idzie rzucanie klątw.  Istnieją ślady tego faktu sięgające V wieku przed Chrystusem aż do V wieku n.e.

Subligaculum – bielizna rzymska

Subligaculum była to bielizna, noszona np. pod togą lub tuniką, która była stanowiona przez lnianą przepaskę biodrową. Zarówno kobiety jak i mężczyźni owijali się takim pasem materiału w talii, aby zakryć miejsca intymne. 

Toga – typowy rzymski ubiór

Toga była to wyróżniająca obywateli rzymskich odzież, którą stanowił długi na 3 do 6 metrów kawałek materiału, który owijany był wokół ramion i ciała. Zwykle toga wykonana była z wełny (grubszej lub cieńszej warstwy) i noszona była na tunice. Wierzono, że wielkim zwolennikiem jej noszenia był legendarny król Romulus.

Rzymskie kobiety były wykształcone

W starożytnym Rzymie wypadało, by kobieta z wyższych i średnich warstw społecznych posiadała umiejętność czytania i pisania. Niekiedy rodzina inwestowała w dziewczynki jeszcze bardziej i zapewniała prywatne zajęcia języka greckiego lub gramatyki.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów