Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Środkowy palec w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba z palcami
Rzeźba z palcem

Środkowy palec jest znany na całym świecie, jako gest obraźliwy i uznawany za nieprzyzwoity. Jak się okazuje gest ten znany był także w antycznym Rzymie.

Środkowy palec określano w łacinie digitus impudicus, oznaczający „bezwstydny, nieprzyzwoity lub obraźliwy palec”. Skąd takie zrozumienie? Głównie z powodu kształtu ręki, która od przodu przypomina fallusa (środkowy palec) z jądrami po bokach (zwinięte palce).

Jego użycie opisuje m.in. Marcjalis, w jednym ze swoich utworów; mianowicie pojawia się pewna postać w dobrym stanie zdrowia wyprostowuje „nieprzyzwoity [palec]” wobec trzech lekarzy (Epigrammata VI.70.5).

W późnym antyku Izydor z Sewilli w swoim dziele Etymologiae podaje, że środkowego palca używano, gdy oskarżano kogoś o „haniebne działanie”.

Źródła wykorzystane
  • “Digitus impudicus”, “the impudent finger”, "Antiquitatem"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów