Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Środkowy palec w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba z palcem
Rzeźba z palcem

Środkowy palec jest znany na całym świecie, jako gest obraźliwy i uznawany za nieprzyzwoity. Jak się okazuje gest ten znany był także w antycznym Rzymie.

Środkowy palec określano w łacinie digitus impudicus, oznaczający „bezwstydny, nieprzyzwoity lub obraźliwy palec”. Skąd takie zrozumienie? Głównie z powodu kształtu ręki, która od przodu przypomina fallusa (środkowy palec) z jądrami po bokach (zwinięte palce).

Jego użycie opisuje m.in. Marcjalis, w jednym ze swoich utworów; mianowicie pojawia się pewna postać w dobrym stanie zdrowia wyprostowuje „nieprzyzwoity [palec]” wobec trzech lekarzy (Epigrammata VI.70.5).

W późnym antyku Izydor z Sewilli w swoim dziele Etymologiae podaje, że środkowego palca używano, gdy oskarżano kogoś o „haniebne działanie”.

Źródła wykorzystane
  • “Digitus impudicus”, “the impudent finger”, "Antiquitatem"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów