Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Concordii w Agrigento

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Concordii w Agrigento
Świątynia Concordii w Agrigento

Świątynia Concordii („Zgody”) swoją nazwę zawdzięcza łacińskiej inskrypcji, która zachowała się w okolicach budowli i głosiła „harmonię mieszkańców Agrigentum”. Kolumny świątyni wykonane zostały w porządku doryckim i datowane są na V wiek p.n.e. Z przodu i tyłu budowli znajduje się sześć kolumn; po trzynaście z każdego z boków. Świątynia znajduje się w tzw. Dolinie Świątyń w centralnej części Sycylii, w Agrigento (rzymskie Agrigentum, greckie Akragas).

Budowla ma 40 na 17 metrów. Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń antycznych na świecie, a z pewnością na Sycylii. W środku świątynia podzielona została na trzy izby: środkową (cella), przedsionek (pronaos), oraz izbę na tyle (opisthodomos). Po bokach od wejścia do izby środkowej znajdowały się schody, którymi można było wejść na dach.

Budowla przetrwała do naszych czasów w wyjątkowo dobrym stanie, co wynika z faktu, że świątynia stała się bazyliką chrześcijańską. Według tradycji biskup Grzegorz pod koniec VI wieku miał przekształcić budowlę w przybytek świętego Piotra i Pawła. Podwójna dedykacja, może wynikać z faktu, że wcześniej świątynia była poświęcona Dioskurom – Kastorowi i Polluksowi. Przestrzenie między kolumnami zostały zamurowane; dopiero w XVIII wieku przywrócono obiektowi pierwotny wygląd.

W okolicach budowli znajdują się pozostałości po nekropolii, istniejącej w III-VI wieku n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów