Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Concordii w Agrigento

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Concordii w Agrigento
Świątynia Concordii w Agrigento

Świątynia Concordii („Zgody”) swoją nazwę zawdzięcza łacińskiej inskrypcji, która zachowała się w okolicach budowli i głosiła „harmonię mieszkańców Agrigentum”. Kolumny świątyni wykonane zostały w porządku doryckim i datowane są na V wiek p.n.e. Z przodu i tyłu budowli znajduje się sześć kolumn; po trzynaście z każdego z boków. Świątynia znajduje się w tzw. Dolinie Świątyń w centralnej części Sycylii, w Agrigento (rzymskie Agrigentum, greckie Akragas).

Budowla ma 40 na 17 metrów. Jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń antycznych na świecie, a z pewnością na Sycylii. W środku świątynia podzielona została na trzy izby: środkową (cella), przedsionek (pronaos), oraz izbę na tyle (opisthodomos). Po bokach od wejścia do izby środkowej znajdowały się schody, którymi można było wejść na dach.

Budowla przetrwała do naszych czasów w wyjątkowo dobrym stanie, co wynika z faktu, że świątynia stała się bazyliką chrześcijańską. Według tradycji biskup Grzegorz pod koniec VI wieku miał przekształcić budowlę w przybytek świętego Piotra i Pawła. Podwójna dedykacja, może wynikać z faktu, że wcześniej świątynia była poświęcona Dioskurom – Kastorowi i Polluksowi. Przestrzenie między kolumnami zostały zamurowane; dopiero w XVIII wieku przywrócono obiektowi pierwotny wygląd.

W okolicach budowli znajdują się pozostałości po nekropolii, istniejącej w III-VI wieku n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów