Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sygnet z podobizną

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pies na mozaice
Pies na mozaice

Cesarz August nosił na palcu sygnet z własną podobizną. Jego następcy kontynuowali tradycję, nosząc go na palcu, jako pamiątkę po wielkim władcy. Wyjątkiem był Galba, który na palcu nosił sygnet ukazujący psa wyglądającego z dziobu statku. Cesarz ten zmienił zwyczaj, gdyż posiadał niezwykle oddanego psa.

Dowodem na to był fakt, że pupil władcy w ostatnich minutach jego życia chronił władcę przed mordercami. Dodać należy, że czynił to podobno na tyle agresywnie, że musieli oni wpierw zabić zwierzę, by móc dostać się do Galby, którego następnie ścięto.

Źródła wykorzystane
  • Claudius Aelianus, O właściwościach zwierząt 7.10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów