Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Teatr rzymski w Kartagenie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Teatr rzymski w Kartagenie
Teatr rzymski w Kartagenie

Teatr rzymski w Kartagenie (południowa Hiszpania) został zbudowany w późnym I wieku p.n.e. Obiekt jest schowany między współczesną zabudową miasta.

Rzymski teatr składał się z trzech głównych części: sceny, orkiestry i cavea (siedziska). Wszystkie te przestrzenie się nawzajem uzupełniały i tworzyły zamkniętą całość. Widownia powstała bezpośrednio na kamiennym zboczu i mogła pomieścić 6000 ludzi.

Za sceną znajdował się portyk, w którym mogli przebywać widzowie w trakcie przerwy lub schować się przed deszczem.

Zachowane nadproża z wejść do teatru rzymskiego w Cartagenie dowodzą, że obiekt powstał na cześć wnuków Oktawiana Augusta – Gajusza i Lucjusza Cezara. Na kamieniu, wykonanym z szarego piaskowca, który znajdował się przy wschodnim wejściu, znajduje się inskrypcja honorująca Lucjusza Cezara; kiedy na zachodnim – prawdopodobnie Gajusza Cezara. Obiekty datowane są na I wiek p.n.e.

Tego typu obiekty stanowiły integralny element propagandy. W tym przypadku miały na celu wypromowanie wnuków Oktawiana Augusta, jako przyszłych następców. Lucjusz i Gajusz byli dziećmi Marka Agryppy i Julii – córki Oktawiana.

W III wieku n.e. na miejscu teatru powstał targ, do budowy którego wykorzystano znajdujący się tam budulec.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów