Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Termin „Wieczne Miasto”

Wieczne Miasto
Wieczne Miasto

Nazwę „Wieczne Miasto” (Urbs aeterna) nadał ostatecznie Rzymowi cesarz Hadrian, ale wcześniej użył jej już I-wieczny pisarz Tibullus w „Elegiach”. O wieczności Rzymu wspominali nawet Owidiusz czy Liwiusz.

Po upadku Nerona w 68 roku n.e. wiara ludu rzymskiego w wyjątkowość państwa rzymskiego, które często rządzone było przez tyranów, podupadła. Już cesarze flawijscy ukazywali na swoich monetach boginię Aeternitas trzymającą w rękach słońce i księżyc – symbol nieskończoności panowania Rzymu. Miało to na celu wskrzeszenie ducha Rzymian i zbudowanie przekonania, że Imperium Rzymskie jest wyjątkowe w skali dziejów. Powstanie Imperium Rzymskiego wykreowało potrzebę głoszenia propagandy i umacniania wiary w potęgę państwa rzymskiego.

Panujący w II wieku n.e. Hadrian sformalizował kult Roma Aeterna i zmienił nazwę święta Parilia na Romea. Na monetach zaczęto wybijać słowa ROMA AETERNA czyli „Rzym wieczny”. W I wieku n.e. Silius Italicus – rzymski poeta – stwierdził:

Jak długo potwory będą pływały w otchłaniach morskich, gwiazdy świeciły na niebie, a słońce wznosiło się ku górze na indyjskim brzegu, tak Rzym będzie panował i nie nastąpi koniec jego istnienia1.

W Rzymie panował także topos translatio imperii,  zakładającego, że władza nad światem jest przekazywana kolejnym państwom. I tak Asyryjczycy zostali zastąpieni przez Medów, ci przez Persów; potem pojawili się Macedończycy, od których imperium przejęli Rzymianie. W tym modelu 4+1, Rzymianie stanowią 5 i ostatnią władzę, która jest uniwersalna i wieczna.

Przypisy
  1. Wolne tłumaczenie
Źródła wykorzystane
  • K.J. Pratt, Rome as Eternal, "Journal of the History of Ideas", 26
  • Jason A. Whitlark, Resisting Empire: Rethinking the Purpose of the Letter to "the Hebrews"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów