Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Terroryzm w starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Terroryzm w starożytności
Terroryzm w starożytności

Rzymski historyk, Tacyt przekazuje, że latem 82 roku n.e., trzy rzymskie statki wojenne zostały porwane. Kapitanowie dwóch z nich zginęli; pozostały przy życiu poddał się rozkazom porywaczy.

Porwany statek płynął wzdłuż wybrzeża, napadając kolejne porty i rabując je bez jakichkolwiek podejrzeń ze strony mieszkańców. Stopniowo jednak opór wzrastał i brak szczęścia spowodowały, że porywacze poniesli porażkę. Nieudane napady spowowodowały, że porywacze cierpieli głód. W pewnym momencie dosżło nawet do kanibalizmu. Ostatecznie władze rzymskie zaczęły ścigać porywaczy, pokonały ich i sprzedały w niewolę.

Warto także wspomnieć o Sykariuszach (sicarii), żydowskim stronnictwu politycznemu działającemu od poł. I wieku n.e. do upadku Masady w 73 roku n.e. Byli oni szczególnie aktywni w latach 50.-70. n.e.

Podczas świąt i tłumnych zgromadzeń sykariusze uzbrojeni w ukryte krótkie sztylety (sicarii) w ścisku sztyletowali osoby podejrzane o kolaborację, po czym szybko wtapiali się w tłum. Ze względu na sposób działania sykariusze są dziś uważani za pierwszą organizację terrorystyczną. Józef Flawiusz, żydowski historyk, przekazuje że Sykariusze byli taką plagą, że to z ich winy Jerozolima i Świątynia zostały zniszczone.

Co więcej, po upadku powstania żydowskiego pozostali przy życiu Sykariusze przenieśli się do Aleksandrii w Egipcie i promowali rebelię. Podobnie czyniono w Cyrenie w Libii. Ich ofiarami padali przeciwni im Żydzi lub Rzymianie.

Źródła wykorzystane
  • Gregory G. Bolich, Terrorism in the Ancient Roman World, "HistoryNet", 6 grudnia 2016
  • Józef Flawiusz, Wojna żydowska
  • Tacyt, Historia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów