Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tertulian – rycerz wiary

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tertulian
Tertulian

Tertulian był dobrze wykształconym rzymskim mówcą i prawnikiem, żyjącym w Afryce Północnej na przełomie II/III wieku n.e. W około 190 roku n.e. przyjął chrzest i stał się gorliwym zwolennikiem i obrońcą chrześcijaństwa. Założył własną sektę tertulianistów, która głosiła rygoryzm moralny i zakazywała ucieczki przed prześladowaniami; nakazywała posty, których nie praktykowali pozostali chrześcijanie.

Wyznawcy tej doktryny zarzucali biskupom zbytnią łagodność względem pokutujących grzeszników; wrogo odnosili się do hierarchicznej struktury Kościoła, dużą wagę natomiast przywiązywali do charyzmatu proroctwa.

Tertulianizm dopuszczał w życiu człowieka tylko jedno małżeństwo; następny związek, po śmierci pierwszego współmałżonka, uznawał za cudzołóstwo. Ruch przetrwał w Kartaginie do początku V wieku n.e.

Biografia Tertuliana

Źródła wykorzystane
  • Frąszczak K., Doktryna i obrzędy pokuty w "De poenitentia" Tertuliana, "Wrocławski Przegląd Teologiczny". 20 (2012), s. 109-121

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów