Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Toaleta w pompejańskim domu publicznym

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Toaleta w pompejańskim domu publicznym
Toaleta w pompejańskim domu publicznym

Toaleta w pompejańskim domu publicznym. Osoba korzystająca z toalety wypróżniała się do nocnika/naczynia, które znajdowało się pod dziurą. Ekstrementy i mocz były następnie od razu wyrzucane do ścieków poza dom.

Z racji na to, że toaleta wewnątrz budynku nie posiadała kanału z bieżącą wodą i nie można było użyć kija z gąbką (zwanego tersorium lub xylospongium) do podmycia się, zamiast tego używano wiadra ze słoną wodą lub wodę z octem. W ostateczności Rzymianie korzystali z pessoi, małych kamieni, którymi się podcierali.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów