Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tropajon

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski relief ukazujący tropajon
Rzymski relief ukazujący tropajon

Tropajon, nazywany także po prostu trofeum (tropaeum) to forma militarnego pomnika, stawianego przez Greków i Rzymian, na cześć zwycięstwa w bitwie. Był to zwykle pionowy słup w kształcie drzewa z rozpostartymi ramionami (w czasach późniejszych dwa patyki skrzyżowane), do którego mocowano zdobyczne militaria. Trofeum było następne składane w ofierze bóstwom za zwycięstwo.

Prawdopodobnie najczęściej tropaeum był wystawiany na widok publiczny w Rzymie. W czasie Republiki był to elementy gry politycznej i próba zdobycia sławy oraz elektoratu. Jeden z rzymskich wodzów, Marcellus, osobiście wykonał taki tropajon i dźwigał go na swoich barkach, jadąc na rydwanie podczas triumfu.

Wyobrażenie takiego tropajonu widnieje na pięknej „Gemma Augustea” z początku I wieku n.e.

W późniejszym okresie wykonywane z marmuru lub metalu, przybrało postać pomnika – przykładem może być tropajon Trajana w Adamklissi, wzniesiony po zwycięstwie nad Dakami w 109 roku n.e.

Żołnierze Augusta wznoszą tropaeum po zwycięskiej bitwie z plemieniem iberyjskim Kantabrów około roku 25 p.n.e.
Autor: Seán Ó' Brógáin dla Ancient Warfare
Źródła wykorzystane
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, PWN, Warszawa

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów