Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tyberiusz i Apoksjomenos

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Apoksjomenos
Apoksjomenos

Cesarz Tyberiusz bardzo podziwiał posąg dłuta Lizypa ukazujący Apoksjomenosa, atletę czyszczącego swoje ciało za pomocą drewnianej skrobaczki (stryngilos). Oryginał nie zachował się do naszych czasów. Rzeźba znana jest z marmurowej kopii znajdującej się w Muzeum Pio-Clementino w Watykanie.

Posąg powstał na zlecenie Agryppy, który postawiony został przed jego termami. Tyberiusz na początku swoich rządów był tak zapatrzony w figurę, że kazał ją przenieść do swojego pałacu. Jego decyzja spotkała się jednak z ogromnym niezadowoleniem społeczeństwa w związku z czym cofnął swój rozkaz. Posąg atlety wrócił pod termy.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów