Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ucztę rzymską kończyło picie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cena na rzymskim fresku
Cena na rzymskim fresku

Commisatio była to ostatnia część uczty (cena) rzymskiej. Wówczas to biesiadnicy spożywali duże ilości wina, któremu towarzyszyły (na wzór greckiego sympozjonu) dyskusje i rozmyślania.

Rzymskie „imprezy” zwykle trwały do późnych godzin nocnych, a nawet rana i przyjmowały formę libacji. Zaznaczyć jednak należy, że porządku commisatio pilnował niejaki rex bibendi,  czyli „król uczty”. Był nim zwykle gospodarz lub osoba wybrana przez współbiesiadników.

Zadaniem przewodniczącego imprezy było decydowanie o miarach wina i wody. Ponadto musiał zapewnić, aby żadnemu z biesiadników nie zabrakło wina w pucharze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów