Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ucztę rzymską kończyło picie

Cena na rzymskim fresku
Cena na rzymskim fresku

Commisatio była to ostatnia część uczty (cena) rzymskiej. Wówczas to biesiadnicy spożywali duże ilości wina, któremu towarzyszyły (na wzór greckiego sympozjonu) dyskusje i rozmyślania.

Rzymskie „imprezy” zwykle trwały do późnych godzin nocnych, a nawet rana i przyjmowały formę libacji. Zaznaczyć jednak należy, że porządku commisatio pilnował niejaki rex bibendi,  czyli „król uczty”. Był nim zwykle gospodarz lub osoba wybrana przez współbiesiadników.

Zadaniem przewodniczącego imprezy było decydowanie o miarach wina i wody. Ponadto musiał zapewnić, aby żadnemu z biesiadników nie zabrakło wina w pucharze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów