Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ukrzyżowane lwy przez Rzymian

Mozaika rzymska z Colonia Aelia Augusta Itálica ukazują lwa. Datowana na II-III wieku n.e.
Mozaika rzymska z Colonia Aelia Augusta Itálica ukazują lwa. Datowana na II-III wieku n.e.

Grecki historyk Polibiusz wspomina, że kiedy brał udział wraz ze Scypionem Afrykańskim Młodszym w zdobywaniu (w roku 146 p.n.e.) Kartaginy, zobaczyli ukrzyżowane lwy. Jak się okazało tego typu decyzje podjęli właśnie Rzymianie. 

Wówczas populacja lwów była niezwykle wysoka w Północnej Afryce. Na domiar złego zwierzęta zaczęły znacznie częściej atakować ludzi. Stąd też Rzymianie zdecydowali, że ukrzyżowanie zwierząt „ludojadów” odstraszy inne osobniki.

Źródła wykorzystane
  • Roger French, Ancient Natural History: Histories of Nature

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów