Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawostki starożytnego Rzymu (Ustrój i polityka)

Świat starożytnych Rzymian obfitował w szereg niesamowitych ciekawostek i informacji. Źródłem wiedzy o życiu ówczesnych Rzymian są głównie dzieła pozostawione nam przez pisarzy i dziejopisarzy. Rzymianie pozostawili po sobie mnóstwo dziwnych informacji i faktów, w które naprawdę czasami ciężko uwierzyć.

Zachęcam do podsyłania mi swoich propozycji oraz wskazywania ewentualnych poprawek lub nieścisłości.

Princeps Senatus – pierwszy wśród senatorów rzymskich

W republice rzymskiej, Senat był jednym z najważniejszych ciał politycznych, pełniącym kluczową rolę w kształtowaniu prawa i polityki. Na jego czele stał princeps senatus. Tytuł ten nie oznaczał formalnej władzy, ale przynosił ogromny prestiż i wpływy polityczne. Kim był princeps senatus, jakie pełnił funkcje i dlaczego ten tytuł miał tak duże znaczenie w ustroju republikańskim Rzymu?

Pomnik Cycerona przed Palazzo di Giustizia w Rzymie

Popularzy (Populares) – głos ludu w senacie rzymskim

Rzymska republika słynie z bogatego systemu politycznego, który przez stulecia wykształcił skomplikowaną strukturę władzy. W sercu tego systemu rywalizowały ze sobą różne stronnictwa polityczne, z których najbardziej znane to optymaci (optimates) i popularzy (populares). Podczas gdy optymaci reprezentowali interesy arystokracji, popularzy stali się rzecznikiem plebejuszy oraz tych, którzy byli marginalizowani przez tradycyjne elity.

Słynne rodzeństwo: Tyberiusz (po prawej) oraz Gajusz Grakchus

Obrońca rzymskiej tradycji, który bał się kobiet na forum

Katon Starszy, nieustępliwy obrońca rzymskich wartości, zasłynął m.in. swoim sprzeciwem wobec uchylenia lex Oppia. To właśnie wtedy, w jednej z pierwszych masowych demonstracji kobiet w historii Rzymu, Rzymianki zebrały się na Kapitolu, aby domagać się zniesienia ograniczeń dotyczących luksusu. Katon, wierny starożytnym tradycjom, stał na czele obozu przeciwników.

Popiersie starszego mężczyzny – tzw. patrycjusz Torlonia. Uznawane za podobiznę Katona Starszego

Głodujesz, a udajesz, że nie

Przegrana przez optymatów bitwa pod Filippi (43 p.n.e.) na dalekiej północy Grecji położyła kres marzeniom o przywróceniu republiki. Brutus i Kasjusz nie żyli, a niedługo potem ścięta Cyceronowi głowa zawisła na rzymskim rostrach. Do cesarstwa droga wiodła przez Akcjum (31 p.n.e.) i zwycięstwo Augusta, a może jeszcze wtedy Gajusza Oktawiana, nad Antoniusza i Kleopatrą.

Oktawian August

Głosowanie w starożytnym Rzymie

Od początku rzymskiej państwowości ogromną rolę odgrywały różnego rodzaju zgromadzenia ludności. Nosiły one różne nazwy – komicja trybusowe, komicja centurialne, komicja kurialne. Ich kształt i kompetencje ewoluowały w czasie, więc nie chcę tutaj wdawać się w nadmierne szczegóły, i będę dalej nazywał je ogólnie zgromadzeniami ludowymi.

Forum Romanum

O tym, jak prywatne porozumienie trzech mężczyzn pogrzebało republikę…

W 43 roku p.n.e. prywatne porozumienie trzech mężczyzn przypieczętowało los rzymskiej republiki. Jeszcze przed śmiercią Juliusza Cezara rzymska republika dogorywała – rozrywana ambicjami kolejnych wielkich wodzów i wywoływanymi przez nich wojnami domowymi. Ale po Idach Marcowych jej agonia gwałtownie przyspieszyła. Lecz przecież formalnie wciąż trwała – dalej wybierano konsulów i innych urzędników, dalej obradował senat. Dalej zwoływano zgromadzenia ludowe…

Drugi triumwirat

Dwugłowy Rzym – czyli o rzymskich konsulach i o ich wybieraniu

W czasach Republiki konsulowie byli najwyższymi urzędnikami państwa wybieranymi przez zgromadzenie ludowe zwane komicjami centurialnymi (comitia centuriata). Wybory konsulów stanowiły najważniejszy dzień w rzymskim kalendarzu politycznym. Gdy później nastało cesarstwo, urząd konsula stał się tytułem honorowym, a komicje centurialne obumarły. Jak do tego doszło?

Rzymianin w todze, w pozycji oratora

Dyktator i dowódca jazdy – wyjątkowy przypadek

W ustroju republiki rzymskiej dyktator mógł być tylko jeden. Ale przez krótki okres w najbardziej burzliwym okresie historii Rzymu nastąpił pojedynczy wyjątek od tej reguły. Dowódca jazdy powołany przez Kwintusa Fabiusza Maksymusa zdobył władzę równą dyktatorskiej.

Rzymskie fasces

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów