Dzieci rzymskie grały w gry podobne do tych znanych nam dzisiaj. Zapewne grano w odmianę gry w klasy, rywalizowano w przeciąganiu liny, ciuciubabkę czy chowanego. W papier, nożyczki i kamień grano i w Rzymie i w Egipcie. Chłopcy zapewne bawili się w wojny przy użyciu drewnianych mieczyków i odtwarzali popularne w starożytności oblężenie Troi.
Zarówno chłopcy jak i dziewczynki mieli małe figurki, które wykorzystywano do odtwarzania scen. Dziewczynki miały swoje ulubione lalki: te z bogatego domu posiadały dobrze wykonane lalki z wosku lub gliny, którym ruszały się ręce i nogi; lalki dla niższych warstw były zwykle szmaciane. Grano także w odmianę siatkówki – pilae, w której używano rąk i ramion (zazwyczaj zabezpieczone przed potłuczeniem).
Popularne były gry planszowe – rages, gdzie jedna z nich zapewne była bardzo podobna do obecnych Scrabble’i. Grano także w grę podobną do szachów (latrunculi). Plansza podzielona była na kwadraty, a w wykorzystywane były małe pionki nazywane latrunculi lub calculi, wykonane z drewna, kamienia lub wosku. Celem gry było zdobycie pionków przeciwnika.