Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W jakie gry grali Rzymianie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk ukazujący antycznych Rzymian grających w piłkę
Fresk ukazujący antycznych Rzymian grających w piłkę.

Dzieci rzymskie grały w gry podobne do tych znanych nam dzisiaj. Zapewne grano w odmianę gry w klasy, rywalizowano w przeciąganiu liny, ciuciubabkę czy chowanego. W papier, nożyczki i kamień grano i w Rzymie i w Egipcie. Chłopcy zapewne bawili się w wojny przy użyciu drewnianych mieczyków i odtwarzali popularne w starożytności oblężenie Troi.

Zarówno chłopcy jak i dziewczynki mieli małe figurki, które wykorzystywano do odtwarzania scen. Dziewczynki miały swoje ulubione lalki: te z bogatego domu posiadały dobrze wykonane lalki z wosku lub gliny, którym ruszały się ręce i nogi; lalki dla niższych warstw były zwykle szmaciane. Grano także w odmianę siatkówki – pilae, w której używano rąk i ramion (zazwyczaj zabezpieczone przed potłuczeniem).

Popularne były gry planszowe – rages, gdzie jedna z nich zapewne była bardzo podobna do obecnych Scrabble’i. Grano także w grę podobną do szachów (latrunculi). Plansza podzielona była na kwadraty, a w wykorzystywane były małe pionki nazywane latrunculi lub calculi, wykonane z drewna, kamienia lub wosku. Celem gry było zdobycie pionków przeciwnika.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów