Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W jakie gry grali Rzymianie?

Fresk ukazujący antycznych Rzymian grających w piłkę
Fresk ukazujący antycznych Rzymian grających w piłkę.

Dzieci rzymskie grały w gry podobne do tych znanych nam dzisiaj. Zapewne grano w odmianę gry w klasy, rywalizowano w przeciąganiu liny, ciuciubabkę czy chowanego. W papier, nożyczki i kamień grano i w Rzymie i w Egipcie. Chłopcy zapewne bawili się w wojny przy użyciu drewnianych mieczyków i odtwarzali popularne w starożytności oblężenie Troi.

Zarówno chłopcy jak i dziewczynki mieli małe figurki, które wykorzystywano do odtwarzania scen. Dziewczynki miały swoje ulubione lalki: te z bogatego domu posiadały dobrze wykonane lalki z wosku lub gliny, którym ruszały się ręce i nogi; lalki dla niższych warstw były zwykle szmaciane. Grano także w odmianę siatkówki – pilae, w której używano rąk i ramion (zazwyczaj zabezpieczone przed potłuczeniem).

Popularne były gry planszowe – rages, gdzie jedna z nich zapewne była bardzo podobna do obecnych Scrabble’i. Grano także w grę podobną do szachów (latrunculi). Plansza podzielona była na kwadraty, a w wykorzystywane były małe pionki nazywane latrunculi lub calculi, wykonane z drewna, kamienia lub wosku. Celem gry było zdobycie pionków przeciwnika.

Źródła wykorzystane
  • Winniczuk Lidia, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, PWN, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów