Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Walka gladiatorów – secutor i retiarius

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska ukazująca walkę gladiatorów secutora i retiariusa
Mozaika rzymska ukazująca walkę gladiatorów secutora i retiariusa

Jedną z najbardziej popularnych walk gladiatorów w antycznym Rzymie było starcie secutora („ścigający”1) i retiariusa („sieciarza”). Przedstawiona rzymska mozaika z III wieku n.e. świetnie ilustruje sposób walki „sieciarza”, który za wszelką cenę starał się zachować dystans i unieruchomić rywala poprzez narzucenie na niego sieci z obciążnikami, a następnie dźgnąć trójzębem.

Secutor dla odmiany wykorzystując ciężkie opancerzenie (hełm, tarczę, nagolennica) mógł skuteczniej się bronić przed ciosami; jednak z racji na mniejszą mobilność i większy wysiłek musiał dążyć do szybkiego rozstrzygnięcia walki. Co więcej, nie mógł dać się zaplątać w sieć oraz musiał parować ciosy trójzębu przeciwnika. Wykorzystując tarczę odbierał ataki i musiał zbliżyć się na tyle blisko, by zadać cios. Retiarius posiadał niekiedy sztylet, którym mógł starać się bronić w bliskim kontakcie.

Na mozaice widzimy dwie sceny z walki – dolna ukazuje moment zarzucenia sieci na secutora (Astyanax); górna z kolei to już moment powalenia retiariusa (Kalendio) na ziemię; o dziwo kiedy sieć znajdowała się na przeciwniku. Wynik starcia jest jednoznaczny – secutor zwyciężył, gdyż przy jego imieniu znajduje się słowo VICIT („zwycięzca”); przy imieniu retiariusa znajduje się przekreślone „O” – skrót słowa OBIIT („zmarły”). Wychodzi na to, że sieć na tyle szczęśliwie się ułożyła, że nie utrudniała secutorowi ruchów.

Izydor z Sewilli porównuje secutora do Wulkana, a retiariusa do Neptuna, czyniąc aluzję do odwiecznej rywalizacji ognia z wodą.

Mozaika pochodzi z III wieku n.e. i obecnie można ją podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie (Hiszpania).

Przypisy
  1. Określenie "Ścigający" wynikało z faktu, że ten typ gladiatora starał się dogonić mobilnego "sieciarza"; Izydor z Sewilli, Etymologie, XVIII.55. Innym określenie było contraretiarius.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów