Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wegetariańska dieta gladiatorów

Dieta gladiatorów
Dieta gladiatorów

Dieta gladiatorów była głównie, według dzisiejszych standardów, wegetariańska. Podstawą diety była bób i zboża, skąd bierze się nawet potoczne określenie gladiatorów – hordearii, czyli „jedzący jęczmień”. Dieta ta które była bogata w węglowodany. 

Karmiono ich papką zwana sagina złożoną z fasoli i owsa. Gladiatorzy po walkach pili także specjalne napoje tonizujące wyrabiane z użyciem popiołu.

Źródła wykorzystane
  • Robert Knapp, Invisible Romans, str. 265-289

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów