Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojna Imperium rzymskiego z królestwem bosporańskim w latach 45 – 49 n.e. jako próba zrzucenia zależności od Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Territorial development of the Bosporan Kingdom
Rozwój terytorialny Królestwa Bosporańskiego

Królestwo Bosporańskie było władztwem politycznym, które powstało na początku V w. p.n.e. w wyniku sojuszu kilkudziesięciu miast i miasteczek położonych wzdłuż obu brzegów Cieśniny Kerczeńskiej (Półwysep Krym) dla wspólnej obrony przed koczowniczymi ludami. Od końca I w. p.n.e. Królestwo Bosporańskie znalazło się w sferze wpływów cesarstwa rzymskiego, które było zainteresowane kontrolą sytuację w północnej części regionu Morza Czarnego oraz na granicach prowincji położonych w jego pobliżu.

W ciągu kolejnych dwóch i pół wieku jedyna próba zmiany tej sytuacji i wydostania się spod władzy Rzymu była związana z panowaniem króla Mitrydatesa VIII (ok. 40 – 47), gdy w latach 45 – 49 n.e. na większości podporządkowanych ziem toczyła się wojna z Rzymianami.

Zaostrzenie stosunków pomiędzy państwami nastąpiło po tym, jak Kotys, brat Mitrydatesa, wysłany jako poseł do cesarza Klaudiusza, ujawnił, że brat przygotowuje się do wojny przeciwko Rzymianom. Zorganizowano zatem wyprawę na Bospor w celu ustanowienia tam prorzymsko nastawionego Kotysa. Dowództwo nad tą ekspedycją objął Aulus Didius Gallus, który w 44 r. został namiestnikiem prowincji Mezji. Armia Didiusa Gallusa zadała Mitrydatesowi VIII ciężką klęskę w europejskiej części Bosporu, zajęła stolicę królestwa – miasto Pantikapajon (obecny Kercz) i osadziła na tronie Kotysa. Po odejściu głównych sił rzymskich walki przeniosły się do zachodniej części królestwa, gdzie opór wciąż stawiali zwolennicy obalonego króla. Walki w tej części kraju zakończyły się w roku 47 zdobyciem przez Rzymian i zwolenników Kotysa twierdzy, o nazwie Artezian.

Ostatni etap walk obejmuje walki toczone na wschodnich wybrzeżach Morza Azowskiego w latach 47 – 49. Punktem zwrotnym w tej części kampanii było oblężenie miasta Uspa, które zostało zdobyte w 49 roku. Mitrydates został pojmany i zawieziony do Rzymu, gdzie żył w areszcie domowym. Kotys pozostał na tronie aż do swojej śmierci, w 68 r. n.e. Wojna ta była jedyną próbą uniezależnienia się Królestwa Bosporu od Rzymu. Kolejni jego królowie sprawowali władzę jako klienci Imperium aż do upadku państwa w IV wieku n.e. w wyniku przybycia Hunów do Europy.

Autor: Piotr Baran
Źródła wykorzystane
  • Antyczne Zabytki Morza Czarnego
  • Michał Halamus, Mitrydates VI Eupator, jego potomkowie i Sarmaci. Wpływy świata irańskiego na Królestwo Bosporańskie,, Czasopismo poświęcone dziejom Polski i powszechnym, PL ISSN 1643-8191, t. 44 (1)/2018, s. 23–39
  • Władimir Goronczarowskij (przełożył Tadeusz Grabarczyk), Armia Królestwa Bosporańskiego w wojnie lat 45–49, ACTA UNIVERSITATIS LODZI ENSIS, FOLIA HISTORICA 104, 2019

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów