Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wóz na podróż

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja powozu rzymskiego, Muzeum Rzymsko Germańskie, Kolonia
Rekonstrukcja powozu rzymskiego, Muzeum Rzymsko-Germańskie, Kolonia

Dla wielu osób może być czymś zaskakującym, że Rzymianie prowadzili wynajem wozów, ale to prawda!1

Wozownie, gdzie można było wynająć wóz były zlokalizowane głównie w pobliżu bram miast, centra zaś były w ciągu dnia zamknięte dla wszelkich pojazdów. Przed wejściem do wozowni widniała tablica, na której były podane rodzaje wozów do wynajęcia wraz z ceną wynajmu. Można było wynająć wóz zarówno w celach przewozu towarów jak i wycieczki do odleglejszych miejsc.

Wybór wozów w celu odbycia podróży wbrew pozorom nie był ubogi. Można było znaleźć tam mały dwukołowy wóz, który zwał się birota i mógł pomieścić maksymalnie dwie osoby. Podobny do niego był pojazd zwany essedum, jednak względem poprzednika jest bardziej przestronny. Można było też zaopatrzyć się w covinnus powszechny, dwuosobowy i niewielki za to bardzo wygodny pojazd.

Wozownia oferowała ponadto czterokołowe wozy z aż siedmioma miejscami zwane raeda podobne do nich nazywano carruca. Różnica między nimi polegała na tym, że carruca posiadała dach. Jednak w raeda funkcje dachu mógł pełnić przymocowany jakiś rodzaj materiału nad głowami podróżujących. Niektóre carruca posiadały miejsca do spania.

Jednak wszystkie poprzednie pod względem luksusu przebija carpentum, był można powiedzieć wozem dla elity. Poza tym, co posiadała carruca, carpentum oferowało znacznie wygodniejsze wnętrze do tego udekorowane. Prawo korzystania z tego pojazdu mieli m.in pontifeksi, flamini, matrony oraz westalki, a od czasów Oktawiana Augusta był wykorzystywany także jako środek transportu dla cesarzowych, zwłaszcza podczas wielkich uroczystości publicznych.

Z kolei bardziej okazałe i specjalnie przystrojone carpentum funebre służyło do przewozu prochów i wizerunków zmarłych kobiet z rodziny cesarskiej.

Autor: Piotr Szuba
Przypisy
  1. Niniejsza ciekawostka dotyczy początku II wieku n.e.
Źródła wykorzystane
  • Alberto Angela, Imperium, Warszawa 2019
  • Anna Anzorge-Potrzebowska, Przykłady przywracania potępionej pamięci za pośrednictwem monet w cesarskim Rzymie, "Magazyn Numizmatyczny" Nr 46 (2020), str. 5-29

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów