Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wrak rzymskiego statku z Sycylii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wrak rzymskiego statku z Sycylii
Wrak rzymskiego statku z Sycylii

W 1999 roku, w okolicach sycylijskiego miasta Trapani, odkryto rzymski statek handlowy z III wieku n.e. Obiekt znajdował się na głębokości poniżej dwóch metrów – 150 metrów od brzegu. Z morza obiekt wydobyto dopiero w 2011 roku i poddano konserwacji. Od 2015 roku artefakt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

Statek miał 27 metrów długości i 9 szerokości. Jednostka zatonęła przy próbie wejścia na rzekę Birgi, która w czasach antycznych była żeglowna. Poza pozostałościami kadłuba udało się odkryć liczne amfory, które pochodzą m.in. z północnej Afryki.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów