Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Cezara
XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Cezara

XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Juliusza Cezara. Malunek znajduje się w iluminowany manuskrypcie Les anciennes hystoires rommaines.  

Przekonanie o tym, jakoby Cezar przyszedł na świat w wyniku tzw. „cesarskiego cięcia” jest błędne i było powielane od dawna. Pliniusz Starszy podaję, że w ten właśnie sposób miał przyjść na świat przyszły dyktator. Przeczy temu jednak fakt, iż jego matka – Aurelia Kotta zmarła dopiero w roku 54 p.n.e., podczas gdy w starożytnym Rzymie prawo pozwalało przeprowadzić cesarskie cięcie tylko na zmarłej kobiecie, która była w ciąży. Przeczy temu również fakt, iż ów cognomen nosili również przodkowie dyktatora. Ród Juliuszy Cezarów występuje w zachowanych źródłach począwszy od III w p.n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów