Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Cezara
XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Cezara

XIV-wieczna ilustracja ukazująca narodziny Juliusza Cezara. Malunek znajduje się w iluminowany manuskrypcie Les anciennes hystoires rommaines.  

Przekonanie o tym, jakoby Cezar przyszedł na świat w wyniku tzw. „cesarskiego cięcia” jest błędne i było powielane od dawna. Pliniusz Starszy podaje1, że w ten właśnie sposób miał przyjść na świat przyszły dyktator. Przeczy temu jednak fakt, iż jego matka – Aurelia Kotta zmarła dopiero w roku 54 p.n.e., podczas gdy w starożytnym Rzymie prawo pozwalało przeprowadzić cesarskie cięcie tylko na zmarłej kobiecie, która była w ciąży2.

Ród Julii Caesares występuje w zachowanych źródłach począwszy od III w p.n.e. i przed wielki Cezarem występowało wielu jego przodków o takim samym imieniu (praenomen), nazwisku (nomen) i przydomku (cognomen). Nazwa zabiegu chirurgicznego z pewnością pochodzi od przydomku gałęzi rodu Juliuszów i niewykluczone, że ktoś z przodków dyktatora w rzeczywistości narodził się w wyniku tego zabiegu.

Przypisy
  1. Pliniusz Starszy, Historia naturalna 7.7
  2. Tzw. lex Regia ustanowione przez Numę Pompiliusza; później lex Cesarea. Więcej: Hossam E. Fadel, Postmortem and Perimortem Cesarean Section: Historical, Religious and Ethical Considerations

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów